MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Rubik w Lublinie: - Mój świat to rodzina

Artur Borkowski
Piotr Rubik
Piotr Rubik Maciej Boryna
O Ennio Morricone, polskich dwóch światach, pomaganiu dzieciom, "Piosence dla Helenki", grach komputerowych i planach na 2013 rok - rozmowa z Piotrem Rubikiem, który w niedzielę koncertuje w hali Globus w Lublinie.

Dawno Pana u nas nie było. W Lublinie występowałem ostatni raz w 2006 roku z "Psałterzem wrześniowym". Daliśmy dwa koncerty jednego dnia. Było to wielkie wyzwanie, wielki wysiłek, ale dzięki gorącej atmosferze wśród publiczności, udało nam się jakoś "przetrwać". Można powiedzieć, że, tak, dawno nie grałem w gościnnym dla mnie mieście.

A pamięta Pan wizytę w Sienie, kiedy był Pan jeszcze studentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie?Myśli pan o spotkaniu z wielkim kompozytorem Ennio Morricone? Wprawdzie jestem zdania, że komponowania muzyki nie da się nauczyć na żadnym kursie, wysłuchanie ciekawych spostrzeżeń na jej temat wielkiego mistrza dało mi impuls do rozwoju, chęć realizowania muzycznych marzeń.

"Opisanie świata" to Pana muzyka skomponowana do tekstów Zbigniewa Książka, który inspirował się trzynastowieczną podróżą legendarnego Marco Polo z Wenecji do Chin. A jak by Pan opisał polski świat 2012? Dla mnie dzieli się on na dwa światy. Pierwszy to moja rodzina, mój dom pełen miłości. Drugi świat to fajni ludzie, pełni optymizmu i chęci do życia. Tuż obok pojawiają się osoby, które próbują nam wykreować rzeczywistość przepełnioną rozgrywkami politycznymi, pełną niezrozumiałych przepychanek. Straszą kryzysem i wszystkim, co jest złe. Staram się trzymać od tego "ciemnego świata" z daleka i wierzę, bo zawsze pokładam wielką nadzieję w ludziach, że damy sobie z tym wszystkim radę.
Pomówmy o tym lepszym świecie. Pomaga Pan Lubelskiemu Hospicjum im. Małego Księcia. Część dochodu ze sprzedaży biletów na niedzielny koncert przeznaczył Pan na wsparcie podopiecznych hospicjum. Staram się przy różnych okazjach pomagać dzieciom. Od kilku lat jestem związany z hospicjum w Łodzi.

Oprócz orkiestry i chóru w hali Globus pojawi się też sekcja rockowa. To jest absolutna nowość na moich koncertach. Perkusja, bas, gitary dają mnóstwo dobrej energii, czadu. Ten klimat kojarzy mi się z muzyką do gier komputerowych, których jestem pasjonatem.

W co Pan aktualnie grywa?W "Dishonored" na komputerze. Lubię gry, w których jest jakaś tajemnica, przy których trzeba dużo myśleć nad opracowaniem dobrej strategii, jak tu podejść przeciwnika.

Zbliża się koniec roku. Ma Pan już plany na przyszły?Na 1 czerwca 2013 zaplanowałem koncert dla dzieci z udziałem dziecięcego chóru, orkiestry i małych solistów. W dalszej perspektywie czasowej marzy mi się napisanie muzyki do dużego, epickiego, zagranicznego filmu.

Czy to prawda, że niedługo zostanie Pan powtórnie ojcem? To prawda.

Gratulacje i do zobaczenia na "Opisywaniu świata".Bardzo dziękuję i serdecznie zapraszam na koncert.

Piotr Rubik z orkiestrą, chórem i współpracującymi z nim wokalistami: Zofią Nowakowską, Martą Moszczyńską, Ewą Prus, Michałem Gaszem, Grzegorzem Wilkiem i Jakubem Wieczorkiem, wystąpi 9 grudnia o godz. 18 w lubelskiej hali Globus
Piotr Rubik ma 40 lat. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja.

Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista, czy prowadząc koncerty jako dyrygent. Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był "Dotyk" śpiewany przez Edytę Górniak. Pisze muzykę filmową (m. in. "Ja wam pokażę", "Ryś"). Jego utwory promowały duże, polskie produkcje filmowe takie jak "Quo vadis" czy "Zemsta". Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m. in. Wiadomości, Tomasz Lis na żywo, oprawa programu I Polskiego Radia). Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno-instrumentalne takie jak oratoria "Tu es Petrus" czy "Psałterz wrześniowy". Przeboje z tych dzieł - "Niech mówią, że to nie jest miłość" (uznana za polską piosenkę wszech czasów w plebiscycie Radia Zet) czy "Psalm dla ciebie" przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski