Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP Intercity stworzy w Lublinie nowe miejsca pracy. Kadry szukać będzie wśród studentów politechniki

Julia Zdunek
Julia Zdunek
PKP Intercity podpisało umowę o współpracy naukowo-technicznej z Politechniką Lubelską. Ma ona umożliwić studentom nabycie doświadczenia zawodowego w branży kolejowej. Już za kilka lat firma poszukiwać będzie wykwalifikowanej kadry w związku z rozbudową swojej działalności w Lublinie.

Politechnika Lubelska jako 17 szkoła w Polsce współpracować będzie PKP Intercity, a 9 lutego wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz oraz rektor PL prof. Zbigniew Pater podpisali umowy. Przedmiotem umowy z uczelnią jest oferta dla studentów - możliwość praktyk zawodowych, wizyty studyjne, kursy i szkolenia, ale także wspólne projekty badawczo-rozwojowe dla naukowców.

– Nasi studenci będą mieli dostęp do praktyk i staży w jednym z najważniejszych podmiotów w branży kolejowej w Polsce. To wyjątkowa szansa na zdobycie cennego branżowego doświadczenia. Dzięki temu, opuszczając mury uczelni, będą wyposażeni w najnowszą wiedzę i potrzebne umiejętności – zaznacza prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. I dodaje: Z kolei dla naszych naukowców to okazja, aby efekty ich badań związanych z rozwojem technologii kolejowych przekształciły się w realne produkty i usługi, które mogą trafić na rynek.

Wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz zapowiada, że spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność w Lublinie, a to oznacza nowe miejsca pracy.

- Panujemy zbudować tutaj dwie hale – halę utrzymaniową i halę napraw. Będzie to oznaczało skokowy wzrost zatrudnienia w Lublinie i okolicach, ponieważ dziś w Lublinie zatrudniamy 250 pracowników, a planujemy ich zatrudnić 400. Dzięki tej inwestycji powstanie więc 150 etatów. Ale żeby pozyskać tę wysokospecjalistyczną kadrę podpisujemy umowę z uczelniami wyższymi, mamy nadzieję, że przyszli inżynierowie zasilą nasze kadry w niedalekiej przyszłości - mówi Gontarz.

A jakiego typu specjaliści będą poszukiwani? Wiceprezes zaznacza, że ma być do kadra, która będzie potrafiła w należyty sposób utrzymać pociąg.

- Tutaj w Lublinie będą miały miejsce podstawowe naprawy naszych wagonów czy elektrycznych zespołów trakcyjnych, ale także przygotowywanie ich do trasy. Szukamy logistyków, robotyków, mechatroników, wszystkich tych, których wiedza i doświadczenie przyda się w przygotowaniu pociągu do trasy i pilnowaniu, żeby w odpowiednim czasie dotarł do celu - mówi Gontarz.

I dodaje, że budowa hal ma być ukończona między 2025 a 2026 rokiem.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski