Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany Muzeum Lubelskiego na marzec: Picasso, Warhol, Dali i Mondrian

sd
Dyrektor Mieczkowska mówiła, że w 2016 roku muzeum zanotowało rekord frekwencji - 270 tys. odwiedzających
Dyrektor Mieczkowska mówiła, że w 2016 roku muzeum zanotowało rekord frekwencji - 270 tys. odwiedzających Małgorzata Genca
Grafiki największych artystów XX wieku zobaczymy w połowie marca w Muzeum Lubelskim. Wcześniej: wystawa Lore Bert i lubelskiego złotnictwa.

Urodzona w 1936 roku Lore Bert miała w Polsce do tej pory tylko dwie wystawy indywidualne: w Krakowie i Poznaniu, mimo że jej prace, wykonane ze szlachetnego, japońskiego lub nepalskiego papieru, są w zbiorach muzeów od Dubaju po Londyn.

- Artystka przyjedzie do Lublina, by wykonać instalację wspólnie z uczniami lubelskiego liceum plastycznego przy ul. Muzycznej - powiedziała w poniedziałek Krystyna Rzędzian, kuratorka wystawy (ta otwarcie ma w sobotę 4 marca).

Na wystawie „Wir kultur - kruche wartości” znajdzie się 30 obiektów i instalacja świetlna przeznaczona do Kaplicy Trójcy Świętej.

Wszystkie w jakiś sposób związane z okrucieństwami wojny, które - jak bombardowanie jej rodzinnego Darmstadtu - dotknęły samą artystkę.

Tydzień później muzeum zaprezentuje zapowiadaną już przez nas wystawę „Złotnictwo lubelskie” - pierwszą taką w historii placówki.

Najstarszym prezentowanym zabytkiem będzie gotycki kielich z archikatedry lubelskiej, wykonany około 1500 roku. Na wystawie znajdzie się 201 przedmiotów. Wernisaż „Złotnictwo lubelskie” odbędzie się 10 marca.

Rusza też Kino Zamkowe (11 marca), a 26 marca odbędzie się kolejna odsłona Galerii Postaci Jana Kondraka, ale wydarzeniem, które może zelektryfikować lublinian, jest prezentacja grafik z kolekcji Tadeusza Mysłowskiego.

Ten urodzony w lubelskim Piotrkowie malarz, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji i fotografii mieszka w Nowym Jorku, gdzie wyemigrował w 1970 roku.

- Pan Mysłowski i jego żona przez 50 lat kolekcjonowali dzieła sztuki i zgodzili się udostępnić je nam - poinformowała Katarzyna Mieczkowska, dyrektorka muzeum.

To pierwsza wystawa blisko 200 grafik z kolekcji państwa Mysłowskich. Znajdą się na niej prace m.in.: Pieta Mondriana, Josepha Albersa, Jaspera Johnsa, Jeana Arpa, Pablo Picassa, Andy Warhola, Salvadora Dalego, Victora Vasarely’ego czy Wassila Kandinsky’ego oraz dzieła polskich artystów. Będą to: Jan Berdyszak, Henryk Berlewi, Stanisław Dróżdż, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jan Pamuła, Jerzy Panek, Konrad Srzednicki, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski