Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas budowy stodoły 12-latek znalazł głowicę średniowiecznej broni. To kolejny tego typu zabytek na Lubelszczyźnie

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Kolejna głowica buławy gwiaździstej, wstępnie datowana na XII-XIV wiek, trafi do zbiorów muzealnych. O przypadkowym znalezisku mieszkańca miejscowości Kłodnica (gm. Wilków) poinformował Dariusz Kopciowski, lubelski konserwator zabytków.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował na swoich mediach społecznościowych o przypadkowym odkryciu głowicy buławy gwiaździstej, czyli elementu średniowiecznej broni.

– Zabytek został wydobyty podczas prac ziemnych prowadzonych przy budynku stodoły w miejscowości Kłodnica, gm. Wilków. Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu. Dopiero wtedy głowica buławy została dostrzeżona przez dwunastoletniego Witolda z miejscowości Szkuciska, który prawidłowo rozpoznał jej zabytkowy charakter – czytamy na profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rodzice chłopca przekazali znalezisko syna do WUOZ w Lublinie. Jest to kolejny tego typu zabytek, który trafił w ostatnim czasie do urzędu konserwatorskiego. Kłodnica położona w Kotlinie Chodelskiej, gdzie odnaleziono artefakt to region województwa lubelskiego, gdzie znajdowane są pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego.

Buława z Kłodnicy została odlana z brązu i ma wysokość 72 mm.

– Głowica nosi ślady intensywnego użytkowania w postaci uszkodzonych i wygiętych guzów. Trudno ocenić, czy uszkodzenia powstały w wyniku toczonych walk, czy może użytkowana była wtórnie jako np. młotek. Wstępnie można ją datować na XII - XIV wiek – informuje LWKZ.

Najprawdopodobniej głowica zostanie przekazana w depozyt do Muzeum Nadwiślańskiego.

Czym były buławy?

– Buławy były bronią obuchową wywodząca się od maczug. Wg definicji stworzonej przez Mariana Głoska: „buława jest to broń o kulistej, bądź wielopłaszczyznowej, ale zawsze jednolitej, głowicy wykonanej z metalu z otworem w środku dla osadzenia krótkiego, drewnianego, rzadziej metalowego trzonu”. W średniowiecznej Europie tego typu broń pojawiła się prawdopodobnie za sprawą koczowników (być może Chazarów). Popularność zyskała w krajach Europy Wschodniej, głównie na Rusi – tłumaczy Kopciowski na Facebooku.

Buławy wykorzystywano nie tylko do celów bojowych, ale stanowiły również symbol władzy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski