Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Land art Koziary na górkach czechowskich. Okręgi wyłoniły się z nawłoci (ZDJĘCIA Z DRONA, WIDEO)

Ewa Pajuro
Ewa Pajuro
Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich w Lublinie
Land art Jarosława Koziary na górkach czechowskich w Lublinie MDRON.PL
Spacerujący po górkach czechowskich w Lublinie mogą oglądać już najnowszą pracę lubelskiego artysty Jarosława Koziary. Frapujące okręgi, które wyłaniają się z wszędobylskiej nawłoci najlepiej widać jednak z góry. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i nagrań wykonanych za pomocą drona.

Prace nad land artem rozpoczęły się tydzień temu. Powstałe podczas koszenia okręgi budzą spore zainteresowanie wśród osób spacerujących po górkach czechowskich. - Niby niedawno zrobione, a już zarasta - słyszymy komentarze. Nie brakuje też takich, którzy wspomagani używkami snują domysły, że okazała praca nie jest ludzkim dziełem. W grę wchodzą obcy z kosmosu.

ZOBACZ TEŻ: Lubelskie dzielnice jakich nie znacie. Czechów Południowy w jesiennej oprawie (ZDJĘCIA Z DRONA)
Autor land artu, lubelski artysta Jarosław Koziara nie pozostawia jednak złudzeń co do "przyziemnego" rodowodu okręgów. Zapewnia, że wykonał je osobiście za pomocą kosiarki. Na wszystko była zgoda spółki TBV Investment do której należą obecnie górki czechowskie. - Udało nam się przekonać właściciela terenu, że zamiast hodować w dużej ilości nawłoć kanadyjską (inwazyjna roślina ozdobna, która porasta część górek czechowskich - przyp. red.) można ten obszar otworzyć dla ludzi i zaciekawić ich tą przestrzenią - tłumaczy Koziara.

Z pomysłem stworzenia land artu wyszli społecznicy z Forum Kultury Przestrzeni. - Długo zastanawialiśmy się z mieszkańcami pobliskiego osiedla jak w czynny sposób chronić to miejsce. I co możemy zrobić, by ten teren znowu stał się przystępny - tłumaczy zaangażowana w przedsięwzięcie Magdalena Nosek. Jak wyjaśnia, na górkach czechowskich mamy do czynienia ze zbiorowiskiem roślinnym, które określane jest mianem muraw kserotermicznych. - Ochrona czynna w tym przypadku polega na koszeniu lub wypasaniu zwierząt. Tych ostatnich nie mamy, więc zaczęliśmy od koszenia - tłumaczy. Podkreśla, że pomysł stworzenia land artu był konsultowany m.in. z ornitologami, botanikami i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie.

CZYTAJ TEŻ: Wypalanie traw w Lublinie. Strażacy interweniowali m.in. na górkach czechowskich (ZDJĘCIA Z DRONA)

Praca będzie teraz żyć własnym życiem. - Sieć okręgów nie wygląda może jeszcze imponująco, bo nawłoć sięga tylko po kolana. Z każdym tygodniem sytuacja będzie się jednak zmieniała. Nawłoć będzie coraz wyższa. Mamy też nadzieję, że na wykoszonych pasach zakwitną różne kwiaty. Z czasem to miejsce stanie się rodzajem żywego labiryntu - mówi Nosek.

Los samych górek wciąż nie jest przesądzony. Trwają procedury związane z przygotowaniem nowego planu zagospodarowania. Deweloper chce na tym terenie zbudować osiedle.

Kamienica przy ul. Lubartowskiej w Lublinie po wyburzeniu (ZDJĘCIA Z DRONA)
Lubelska Miss Studentek 2017. Tytuł zdobyła Julia Belchenko [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wycinka drzewa na placu Litewskim: Baobab przeszedł do historii
Nowy most na Bystrzycy w Lublinie otwarty! (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski