Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróże w kosmos, cyberpsychologia pozytywna i kreatywne tworzenie przyszłości – Lubelski Festiwal Nauki 2023

Paulina Przepiórka, Strefa KUL
W niedzielę (17 września) zaplanowano spotkanie z doktorem Sławoszem Uznańskim (na zdjęciu)
W niedzielę (17 września) zaplanowano spotkanie z doktorem Sławoszem Uznańskim (na zdjęciu) nadesłane
Wszyscy z niecierpliwością wyczekują wielkiego lubelskiego święta, podczas którego to nauka jest stawiana na pierwszym miejscu. Raz do roku na jeden tydzień września Lublin staje się jednym wielkim laboratorium. Lubelski Festiwal Nauki – bo o nim mowa – i w tym roku zaskoczy uczestników szeregiem atrakcji

Kosmiczne źródło inspiracji

Już festiwalowy prolog dostarczy niezapomnianych wrażeń. Direction Earth/Space i Lubelski Festiwal Nauki (LFN) połączą siły w niedzielę (17 września) o godz. 18.00 w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jan Pawła II. Wyjątkowym gościem wieczoru będzie dr Sławosz Uznański, który opowie o swojej drodze do zostania astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i o pierwszych tygodniach treningu w ramach przygotowań do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Uznański będzie drugim Polakiem w historii – po Mirosławie Hermaszewskim – który odbędzie lot w kosmos.

– Kosmos był bliski mojemu sercu już od dziecka. Urodziłem się 12 kwietnia, czyli w dniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych i rocznica lotu Jurija Gagarina w kosmos. Dlatego co roku na urodziny moja mama życzyła mi szczęśliwego Dnia Kosmonauty. Zawsze czułem, że to właśnie z kosmosem chciałbym związać swoją karierę – mówi w jednym z wywiadów dla ESA Sławosz Uznański.

Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na ucztę audiowizualną – multimedialną projekcję (wideo-mapping) na fasadzie Centrum Spotkania Kultur (projekcje co pół godziny w przedziale 20.00–22.00). To okazja do odbycia razem z dr Uznańskim niezwykłej podróży w kosmos, dzięki której na własne oczy będzie można przekonać się, z jakiej perspektywy patrzą na naszą planetę astronauci. Spojrzymy na świat, tak jak nigdy przedtem – centrum tego spektakularnego pokazu będzie Ziemia obserwowana z kosmosu. Na wydarzenie obowiązuje rejestracja przez stronę internetową LFN.

Kreatywny twórca przyszłości

W tegoroczne hasło festiwalu „Nauka dla przyszłości” doskonale wpisują się warsztaty „Kreatywny twórca przyszłości” (22 września, godz. 10.00, Centrum Transferu Wiedzy KUL) podzielone na 4 części: „Content Creator”, „Relacje przyszłości a zmęczenie cyfrowe”, „Być sprytniejszym od chatbota”, „Jak z pasji do nowoczesnych technologii zbudowaliśmy startup”. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty poprowadzą eksperci z Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz zaproszeni goście, którzy poruszą takie zagadnienia, jak m.in.: jak dobrze pisać i dobrze zarabiać; czym się różni warsztat dziennikarza od warsztatu pisarza; jaki wpływ na funkcjonowanie ciała i psychiki mają media cyfrowe/społecznościowe; jakie są konsekwencje życia w sieci; tajniki aplikacji „ChatGPT” – jak sprytnie wykorzystać ją do pracy; a także dlaczego właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, warto inwestować w innowacje, praktyczne umiejętności oraz świeże spojrzenie na biznes w erze cyfrowej. Każdy z warsztatów trwa 45 min – aby wziąć udział w całym cyklu wystarczy zapisać się na jedne z wymienionych wyżej zajęć (www.festiwal.lublin.pl/projekty).

Cyberpsychologia pozytywna

Czym jest cyberpsychologia pozytywna? Twórca tego pojęcia, dr Paweł Fortuna z Katedry Psychologii Eksperymentalnej na KUL, pisze: „Cyberpsychologia pozytywna umożliwia integrację psychologicznych analiz korzystnego dla człowieka projektowania i użytkowania technologii oraz inspiruje do realizacji nowych projektów testujących i wyjaśniających pozytywny wpływ innowacji na jakość życia”. W ramach festiwalu dojdzie do niesamowitego spotkania naszego badacza z naukowcami z Dublina – dr Jolaną Burke i dr. Pádraicem Dunne, podczas którego uczestnicy będą mogli zagłębić się w niezwykle interesujące szczegóły dotyczące cyberpsychologii pozytywnej, które mają przełożenie na ludzkie życie. Dowiedzą się np. jak sprawić, żeby technologia „smart” zasługiwała również na atrybut „well”. To wszystko już w piątek 22 września o godz. 14.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL (CTW-114).

Lubelski Piknik Naukowy

Przysłowiową wisienką na torcie tegorocznego festiwalu będzie Lubelski Piknik Naukowy. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 23 września o godz. 10.00 na terenie Targów Lublin (Hala C) i trwać będzie do godz. 16.00. Na miejscu będzie można odwiedzić stoiska lubelskich uczelni i instytucji współtworzących. Organizatorzy zaprosili wielu fantastycznych gości – wśród nich: Nauka. To lubię, Kapsuła zmysłów, Soundbeam. Oprócz tego przewidziano także konkursy z nagrodami dla dzieci („Wygraj swojego robota!”) czy możliwość skorzystania z oferty food trucków.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski