Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant z Adamowa oddał szpik swojemu "genetycznemu bliźniakowi" z Niemiec

Anna Chlebus
Anna Chlebus
LKW
Kiedy zostajemy dawcą szpiku tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy kiedykolwiek trafi się ktoś, do kogo będziemy genetycznie „pasowali”. Tym ważniejsze jest powiększanie bazy o jak najwięcej uczestników – wtedy szanse na ocalenie komuś życia rosną. Tak wydarzyło się w przypadku policjanta z Adamowa. Jak podaje Lubelska Komenda Wojewódzka Policji do aspiranta sztabowego Tomasza Boska zgłosiła się niedawno fundacja DKMS z informacją, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku dla swojego „genetycznego brata bliźniaka” żyjącego w Niemczech.

Funkcjonariusz Tomasz Bosek nie wahał się ani chwili – w końcu na taką ewentualność przygotowany jest każdy zarejestrowany w programie. Po przejściu szeregu szczegółowych badań poddał się bezbolesnemu i całkowicie bezpiecznemu zabiegowi pobrania komórek macierzystych ze szpiku kostnego. O biorcy na razie wie tylko tyle, że ten mieszka w Niemczech - zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS ich kontakt jest bardzo ograniczony i ściśle koordynowany. Dopiero po kilku miesiącach dowie się, czy przeszczep się udał, a po 2 latach (jeśli biorca się na to zgodzi) poznają nawzajem swoją tożsamość.

Baza potencjalnych dawców musi być nieustannie powiększana – jak podaje DKMS cały proces dopasowywania szpiku do szpiku i osoby do osoby to jak szukanie igły w stogu siana. To wyścig z czasem - co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze cierpi na jeden z nowotworów krwi (np. białaczkę czy chłoniaka). Tylko ¼ tych osób znajdzie pomoc w swojej rodzinie, reszta musi liczyć na niespokrewnionych. W tej chwili aż co piąty polski pacjent nie ma szans na przeszczepienie. Jak więc zostać takim dawcą? To bardzo proste i niewymagające żadnego wysiłku ani poświęcenia – szczególnie, że po drugiej stronie szali leży życie człowieka chorego na jeden z nowotworów krwi (np. białaczkę czy chłopniaka), które możemy uratować. Formularz rejestracyjny jak również wszystkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie DKMS .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski