Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska uczona wyprzedziła między innymi Matkę Boską, Margaret Thatcher czy księżną Dianę

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Polska uczona zdobyła taki tytuł w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History

- Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą - zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą - która otrzymała Nobla po raz drugi - tłumaczyła Patricia Fara, przewodnicząca Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki, która zgłosiła kandydaturę Polki.

Plebiscyt zorganizował magazyn BBC History. Lista stu kobiet powstała w wyniku nominacji nadesłanych przez dziesięć brytyjskich historyczek. O ostatecznej kolejności zdecydowali w głosowaniu czytelnicy magazynu.

Dodajmy, że Polka wyprzedziła m.in. Rosę Parks, działaczką walczącą z segregacją rasową czy Emmeline Pankhurst, liderkę brytyjskich sufrażystek. Dalej znalazły się również: była brytyjska premier Margaret Thatcher, Matka Boska, pisarka Jane Austen oraz księżna Diana.

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej nie mają wątpliwości, że patronka lubelskiej uczelni zasłużyła na to wyróżnienie.

- Sto lat temu takich kobiet nie było sporo. Ten tytuł jej się bezsprzecznie należy, bo była pierwszą kobietą, która odniosła taki sukces w nauce jako badaczka. To był precedens, że dwa razy została Noblistką. Można powiedzieć, że przetarła szlaki dla wielu przyszłych pokoleń kobiet - zauważa prof. Janusz Wrona z Zakładu Historii Społecznej XX wieku UMCS.

Tłumaczy też, że oprócz aspektu kulturowo-społecznego ważny też był charakter jej badań. - To ona zapoczątkowała pracę w tym kierunku. Dzisiaj jej wynalazki są powszechnie stosowane w radioterapii i walce z rakiem. Na tamte czasy to było pionierskie - dodaje prof. Wrona.

I podkreśla, że również dzięki Skłodowskiej można było uratować tysiące ofiar I wojny światowej. Chodzi o pierwsze mobilne aparaty RTG, które mieściły się w furgonetki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski