Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiedź na ławce a bateria telefonu naładuje ci się sama. Nowe solarne „gadżety” na ulicach Lublina

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Czerpią energię ze słońca aby zasilać ładowarkę do telefonu - solarne ławki pojawiły się w Lublinie. Na razie są trzy. W skład zestawu wchodzą też kosze na śmieci, które same informują, kiedy trzeba je opróżnić.

To niecodzienne obiekty na ulicach Lublina. Na razie są trzy. Stanęły przy ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy. To testowe zestawy solarnych ławek i koszy na śmieci.

- Ławka wyposażona jest w dwie ładowarki USB oraz jedną indukcyjną, natomiast kosz ma diody do wyświetlania poziomu jego napełnienia. W przypadku kiedy kosz jest pełny, urządzenie będzie przesyłać sygnał do firmy odbierającej odpady, że należy go opróżnić – opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I dodaje: - Oba urządzenia wyposażone są w panele fotowoltaiczne, które stanowią źródło zasilania.

Zestawy stanęły w trzech miejscach: przy Moście Kultury, przy MPWiK oraz przy ul. Żeglarskiej.

Trwają odbiory techniczne. Powinny się zakończyć w przyszłym tygodniu.

- Nowe urządzenia będą służyły rowerzystom jak również osobom spacerującym wzdłuż Bystrzycy, jako miejsce odpoczynku i naładowania urządzeń mobilnych. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych jest rozwiązaniem ekologicznym, które korzystnie wpłynie na środowisko, poprzez wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce – dodaje Góźdź

Z „publicznych” ładowarek mogą korzystać od lat pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej. Ładowarki są na przystankach oraz w samych pojazdach. Pierwsze pojawiły się pięć lata temu na przystanku Ogród Saski 03.

- ZTM zdecydował się wyjść naprzeciw potrzebom pasażerów i rosnącemu trendowi korzystania z urządzeń mobilnych poprzez montaż dodatkowych ładowarek na terenie miasta – przypomina Monika Fisz z ZTM Lublin.

Dwa lata później kolejne cztery przystanki zostały wyposażone w ładowarki. Na liście znalazły się te zlokalizowane przy : I LO im. Staszica, dworcu PKS, Bramie Krakowskiej (wiata) oraz pl. Litewskim.

Nie są to jednak urządzenia bezprzewodowe. Aby naładować telefon trzeba mieć ze sobą kabel USB. - Ładowarki od samego początku cieszą się zainteresowaniem ze strony odbiorców niemniej nie prowadzimy szczegółowych statystyk dotyczących ich wykorzystania – mówi Fisz.

Od 2016 roku porty USB do ładowania urządzeń mobilnych pojawiły się także w pojazdach komunikacji miejskiej. - Obecnie w 67 autobusach i trolejbusach pasażerowie mogą skorzystać z takiego rozwiązania i w czasie podróży naładować np. swojego smartphone – wylicza Fisz.

Porty USB będą też w 47 pojazdach, na których kupno ZTM podpisało już umowy. Chodzi o 32 autobusów elektrycznych i 15 trolejbusów. Dostawy tych pojazdów zakończą się w roku 2022.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski