Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowe osiedle przy Kresowej. Co się stanie z kupcami?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Mieszkania komunalne, obiekty dla centrum krwiodawstwa i dla Archiwum Państwowego oraz placówek świadczących opiekę dla seniorów – takie inwestycje planuje ratusz na terenie, gdzie obecnie znajduje się stadion przy ul. Kresowej. Łącznie do zagospodarowania jest ok. 4,9 hektara gruntów. Nowe miejsce dla kupców z Kresowej ma znaleźć MOSiR.

Kilkaset mieszkań komunalnych powstanie na planowanym przez ratusz osiedlu, które stanie u zbiegu al. Tysiąclecia i ul. Mełgiewskiej. Chodzi o teren, gdzie znajduje się obecnie stadion. – Innych lokalizacji na budowę większej liczby mieszkań komunalnych po prostu nie mamy – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W czwartek ratusz zaprezentował swoje plany dotyczące budownictwa komunalnego. Ale nie tylko. Bo chodzi też o inwestycje uławiające życie seniorom.

Miasto chce pod inwestycje przeznaczyć 4,9 hektarową działkę, której granice wyznaczają al. Tysiąclecia, ul. Mełgiewska i Bystrzyca. Część parceli zajmuje stadion przy Kresowej. – Teren znajduje się poza strefą ochrony konserwatorskiej, sąsiaduje z wałami powodziowymi Bystrzycy ale jest poza obszarem zalewowym – opisuje Beata Malicka - Ząbek, z-ca dyrektora Wydz. Architektury i Budownictwa UM Lublin.

Miasto wyznaczyło tam cztery strefy inwestycyjne. W narożniku, u zbiegu Mełgiewskiej i Tysiąclecia planowana jest budowa nowych obiektów dla Archiwum Państwowego. – Chodzi o ta aby budynki znajdowały się jak najdalej od rzeki – wyjaśnia Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydz. Gospodarowania Mieniem UM Lublin.

Od strony al. Tysiąclecia teren został przeznaczony na inwestycje do których przymierza się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Mieszkania mają powstać na 1,5 hektarowej działce w narożniku wyznaczonym przez ul. Mełgiewską i Bystrzyce. Jak będzie wyglądało osiedle? Nie wiadomo. To określą warunki zabudowy tego obszaru. – Będą to niskie budynki, bo chcemy zapewnić dobrą widoczność i ekspozycję panoramy Starego Miasta – tłumaczy Malicka - Ząbek.

Urbaniści mają zacząć analizy od budynków o wysokości 2-3 kondygnacji. – Na pewno nie będą miały więcej niż sześć – siedem kondygnacji – dodaje Malicka – Ząbek.

Ile mieszkań powstanie? – Kilkaset – szacuje Malicka – Ząbek.
- W kampanii wyborczej (poprzedzającej wybory samorządowe w 2018 r. – dop. red.) obiecywaliśmy budowę w tej kadencji 500 mieszkań i realizacja tego projektu stwarza takie możliwości – przekonuje Stanisław Kieroński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

Ratusz zakłada, że dokumentacja techniczna osiedla będzie gotowa w przyszłym rok. – Budowę możemy zacząć od 2022 r. Nie wiemy czy od razu ruszymy z całością czy inwestycja będzie etapowana. To będzie zależało od źródeł finansowania – zastrzega Żuk.

Nie wiadomo jak długo potrwa budowa. Nowe mieszkania mają być przeznaczone dla najemców komunalnych.
Teren pod budynki z usługami dla seniorów wyznaczono między osiedlem mieszkaniowym a działka dla stacji krwiodawstwa.
Zmiana przeznaczenia terenu oznacza, że z Kresowej zniknie targowisko, które działa na znajdującym się tam stadionie. – Nie zostawiamy przedsiębiorców samych sobie. Szukamy dla nich lokalizacji. Są trzy propozycje, za rozmowy odpowiada MOSiR – dodaje Żuk.

Gdzie mogą się przenieść kupcy? Tego ratusz nie zdradza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski