Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prairie pozywa Polskę. Miała być kopalnia węgla, jest międzynarodowy spór

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Miliardów złotych odszkodowania domaga się od polskiego rządu spółka Prairie Mining Limited
Miliardów złotych odszkodowania domaga się od polskiego rządu spółka Prairie Mining Limited
Miliardów złotych odszkodowania domaga się od polskiego rządu spółka Prairie Mining Limited. W tle zawiedzione nadzieje, oskarżenia o zaniechania i ogromna inwestycja, która nigdy nie doszła do skutku.

Australijska spółka Prairie ogłosiła, że rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce. „Złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko” - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Ben Stoikovich, szef Prairie.

Zdaniem prawników reprezentujących spółkę, Polska złamała międzynarodowe porozumienia i blokowała rozwój kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko na Śląsku. Postępowanie ma się toczyć przed międzynarodowym trybunałem. Podstawą postępowania jest Traktat Karty Energetycznej i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji między Polską i Australią. Na prowadzenie sporu Prairie otrzymała od firmy Litigation Capital Management pożyczkę w wysokości 12,3 mln amerykańskich dolarów. Gra może się okazać warta świeczki. W kuluarach mówi się, że Australijczycy domagają się 10 mld złotych odszkodowania. Na taką kwotę miała zostać wyceniona wartość m.in. nakładów poniesionych przez spółkę podczas przygotowań do inwestycji, utraconych zysków i poniesionych szkód.

W cytowanym już komunikacie Stoikovich stwierdza, że „nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki”.

Doniesienia skomentował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa.

- Było tak wiele deklaracji, zapowiedzi, roztaczania różnego rodzaju wizji, a skończyło się tak, jak słyszymy - powiedział Artur Soboń. Wypowiedź posła z Lubelszczyzny opublikował portal Bankier.pl.

Budowa nowej kopalni na Lubelszczyźnie zapowiadana była od lat. Szyb miał stanąć w miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze. Przedstawiciele Prairie zapowiadali utworzenie 10 tysięcy miejsc pracy i wydobycie na poziomie 6,3 mln ton węgla rocznie.

- To naprawdę smutna historia, która w pewnym sensie pokazuje, że jeśli chodzi o inwestycje w sektorze energetyki lub górnictwa, musimy się w pierwszej kolejności oglądać na nasze aktywa państwowe, a nie na inwestorów prywatnych - powiedział Soboń.

Polacy zamiast Australijczyków
Zamiast Australijczyków, eksploatację złóż pod Cycowem zamierza rozpocząć kopalnia w Bogdance. W grudniu 2019 r. spółka uzyskała koncesję na wydobycie ze złoża K-6, K-7. To, w połączeniu z wcześniej otrzymaną koncesją na wydobycie w rejonie Ludwina, pozwala na prawie dwukrotne zwiększenie posiadanych zasobów węgla i przedłużenie żywotności kopalni. Wstępnie władze kopalni poinformowały, że złoże będzie eksploatowane z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury w Bogdance i Stefanowie.

W grupie kapitałowej LW Bogdanka pracuje ponad 5,6 tys. osób, w tym ponad 3,1 tys. górników. Właścicielem kopalni jest grupa Enea z Poznania. Kontrolę nad przedsiębiorstwem sprawuje Skarb Państwa.

LW Bogdanka jest czwartą największą firmą w regionie. W pierwszym kwartale tego roku kopalnia wypracowała przychód na poziomie 849 mln zł. Zysk operacyjny to prawie 50 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski