Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy: zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotkną zdających i egzaminatorów. Co się zmieni?

ak
Prawo jazdy: zmiany w egzaminach dotkną zarówno zdających, jak i egzaminatorów. Co się zmieni?
Prawo jazdy: zmiany w egzaminach dotkną zarówno zdających, jak i egzaminatorów. Co się zmieni? Krzysztof Kapica
Od 1 lipca obowiązują zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Opublikowano je zaledwie kilka dni wcześniej – Dziennik Ustaw, w którym pojawiły się zmiany czekające osoby chcące uzyskać prawo jazdy, opublikowano 28 czerwca. Zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotyczą zarówno osób podchodzących do egzaminu po raz pierwszy, tych, którzy chcą odzyskać utracone prawo jazdy, a także egzaminatorów.

Kilka dni pomiędzy opublikowaniem zmian w egzaminach na prawo jazdy a wprowadzeniem ich w życie to za mało, by wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego mogły się do tego odpowiednio przygotować. Część zmian decyzją ministra infrastruktury zacznie zatem obowiązywać dopiero od stycznia 2020 r. Już teraz jednak warto wiedzieć, co się zmieni.

Chcesz odzyskać prawo jazdy? Egzamin będziesz zdawał tak, jakbyś nigdy nie miał uprawnień

Po pierwsze, zmiany w egzaminach na prawo jazdy czekają te osoby, którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli więc straciłeś prawo jazdy np. za jazdę po alkoholu i chcesz je odzyskać, musisz ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Nie wystarczy jednak tylko część praktyczna – musisz zaliczyć także teoretyczną część egzaminu na prawo jazdy, by odzyskać dokument. Po prostu zostaniesz potraktowany tak, jakbyś po raz pierwszy przystępował do egzaminu.

By zdać część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy, trzeba uzyskać przynajmniej 68 punktów na 74 możliwych. Część teoretyczna trwa 25 minut.

Prawo jazdy: zmiany dotkną też egzaminatorów

Po drugie, zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotykają egzaminatorów i mogą przełożyć się także na zdających. W ciągu jednego dnia egzaminator nie będzie mógł przeprowadzić więcej niż osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B. W praktyce oznacza to, że egzaminator nie będzie mógł przeprowadzać więcej niż jednego egzaminu na godzinę. Taka zmiana w egzaminach na prawo jazdy ma służyć temu, by ocena zdających była bardziej obiektywna i spokojna, a komfort pracy egzaminatorów wzrósł.

Egzaminator przeprowadza egzaminy w zakresie części praktycznej egzaminu nie więcej niż przez osiem godzin na dobę

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy mają podnieść ich jakość

W praktyce może też okazać się, że na termin praktycznego egzaminu na prawo jazdy trzeba będzie czekać nieco dłużej niż dotychczas. Jak podaje Rzeczpospolita, już teraz WORD twierdzą, że w całym kraju w związku z zmianami potrzebnych będzie 150 dodatkowych egzaminatorów. Obecnie jeden WORD w ciągu godziny przeprowadza kilkanaście egzaminów na prawo jazdy, a takie tempo pracy przekłada się na jakość egzaminów, które bywają przeprowadzane pobieżnie i z pominięciem niektórych zadań.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy trwa przynajmniej 25 minut i składa się z zadań do wykonania na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

Prawo jazdy: zmiany czekają też niepełnosprawnych

Wreszcie zmiany w egzaminach na prawo jazdy dotkną także zdających, bez względu na to, czy podchodzą do egzaminu po raz pierwszy, czy chcą odzyskać utracone uprawnienia. Zarówno praktyczny, jak i teoretyczny egzamin na prawo jazdy ma być wyznaczany na konkretną, wskazaną przez WORD godzinę. Ponadto niepełnosprawni starający się o prawo jazdy kategorii AM będą mogli zdawać egzamin na czterokołowcu lekkim (wcześniej można było zdawać egzamin na tę kategorię tylko na motorowerze, choć kategoria AM uprawnia do prowadzenia zarówno motoroweru, jak i czterokołowca).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski