Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent uspokaja, bo jest dofinansowanie. Czy tej zimy w chełmskich szkołach będzie ciepło?

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Archiwum
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dzięki projektowanym zmianom samorządy otrzymają środki w wysokości nieomal 13,7 miliardów złotych już w 2022 roku. Jest jednak adnotacja – część z nich ma pójść na zadania związane z oszczędzaniem energii.

– Decyzją rządu otrzymaliśmy dodatkowe środki, które pozwolą zabezpieczyć potrzeby chełmskich placówek w zakresie usług, w tym ciepła i zgodnie z zaleceniami odpowiedni procent ze środków zostanie przeznaczony na inwestycje energetyczne – oznajmił Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Miasto, jak poinformował, otrzymało 13,2 milionów złotych.

Kwota ta stanowi dochód z tytułu udziału samorządów we wpływach z PIT r. Samorządy na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej oraz ograniczeniem kosztów zakupu ciepła będą zobowiązane przeznaczyć nie mniej niż równowartość 15% kwoty otrzymanych w 2022 roku dodatkowych dochodów z tytułu PIT w latach 2022–2025.

Jak poinformował nas Damian Zieliński z gabinetu prezydenta niniejsze środki, które zostały przekazane miastu, są udziałami w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, przeznaczone do ujęcia w uchwale budżetowej na rok 2022. Są bezzwrotne oraz zostały przekazane z adnotacją, że część z nich musi zostać przeznaczona na zadania związane z szeroko pojętym oszczędzaniem energii. – Środki mogą być przeznaczane na wszystkie bieżące potrzeby miasta i jednostek organizacyjnych i będą rozdysponowywane zgodnie z zapotrzebowaniem – podkreślił Zieliński.

– W ostatnich tygodniach kolportowano informacje o planowanym zamykaniu szkół i przechodzeniu na zdalny tryb nauczania. Nie było takich planów i nie będzie. Natomiast na pewno będziemy we wszystkich instytucjach, placówkach oszczędzać zużycie mediów, co myślę, nikogo nie powinno dziwić – dodał Banaszek.

Spytaliśmy w lokalnych placówkach oświaty, czy takie plany były i jak planują radzić sobie ze wzrastającymi cenami energii.

– Na razie nic nie wiem o dofinansowaniach. Nie mamy żadnych informacji – powiedziała Marzena Koprukowniak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie. – Do tej pory nigdy nam nie zabrakło finansów i myślę, że w tym roku też tak będzie.

Niektóre ze szkół zaczęły oszczędzać na własną rękę, tak jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. – Przeanalizowaliśmy sytuację z ogrzewaniem i ciepłą wodą, znaleźliśmy kilka takich punktów, gdzie możemy zaoszczędzić. Obniżamy na godziny nocne i weekendy temperaturę ciepłej wody, w związku z tym w cyrkulacji jest woda w niższej temperaturze. Obniżamy o 13 procent zamówioną moc z MPEC, bo w takiej wysokości zużyliśmy energię w ubiegłym roku – mówi Zbigniew Niderla, dyrektor szkoły. – Wydaje nam się, że te oszczędności spowodują, że nie będziemy mieli problemów z ogrzewaniem, nic na to nie wskazuje. Nasi uczniowie nie muszą obawiać się zdalnych zajęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski