Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknij historii w Domu Słów

MS
ilustracja Iwona Chmielewska
Opowieść o drugim obiegu w okresie PRL i środowisku opozycyjnym w Lublinie; kolekcja przedwojennych maszyn drukarskich; kaszty z czcionkami - Dom Słów na Żmigrodzie to miejsce niezwykłe. Do 8 kwietnia bezpłatnie można zwiedzać wystawę „Siła Wolnego Słowa” oraz Izbę Drukarstwa. To kolejna odsłona akcji „Przeżywaj historię”, organizowanej w ramach obchodów 700-lecia lokacji Lublina.

Dom Słów powstał w miejscu, w którym przed wojną była drukarnia „Popularna”.

- Opowieść o sile wolnego słowa zaczyna się w czasach okupacji: wystawa w sposób symboliczny upamiętnia śmierć pod koniec wojny czternastu drukarzy z „Popularnej”. Zostali oni zabici przez Niemców za druk nielegalnych ulotek - zapowiada Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, którego Dom Słów jest oddziałem.

Na wystawie zobaczymy m.in. powielacz, który pochodzi z getta w Warszawie.

- Dalej pokazuje narodziny niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976 – 1989. Na wystawie można zobaczyć czasopisma, książki, a także fragmenty filmów ilustrujących tło historyczne ówczesnej Polski, posłuchać relacji drukarzy i osób związanych z podziemnym drukarstwem oraz zobaczyć sprzęt drukarski, jakim się posługiwali. Punktem centralnym wystawy jest legendarny powielacz, na którym został wydrukowany w Lublinie pierwszy numer podziemnego pisma „Zapis” - dodaje Grzegorz Jędrek.

Dom Słów to miejsce, w którym wszystkiego można dotknąć - zabytkowych maszyn drukarskich, czcionek ocalonych z nieistniejących drukarni i czerpanego papieru. Samodzielnie spróbować coś wydrukować, albo przyjrzeć się pracom, które przed chwilą zeszły z prasy drukarskiej.

Instytucja specjalizuje się w organizowaniu zajęć dla najmłodszych. I właśnie dlatego dla uczniów szkół podstawowych adresowane są warsztaty, dla których inspiracją będzie pięknie wydana książka „Dopóki niebo nie płacze”, w której wiersze dla dzieci poety Józefa Czechowicza zostały zestawione z przedwojennymi zdjęciami, wybranymi z kolekcji szklanych negatywów znalezionych w konstrukcji dachu kamienicy Rynek 4. Patrząc na te czarno-białe fotografie artystka Iwona Chmielewska stworzyła swoje oniryczne rysunki w pastelowych odcieniach. Teatr NN uprzedza, że lista uczestników warsztatów jest już zamknięta.

Program wydarzeń w Domu Słów, 3 - 8 kwietnia, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Wystawa „Lublin w okresie Solidarności” – zwiedzanie wystawy „Siła Wolnego Słowa” i Izby Drukarstwa
5 kwietnia, godz. 12 i godz. 16
6-7 kwietnia, godz. 10 i godz. 16
8 kwietnia, godz. 10 i g. 12

Warsztaty artystyczno-literackie „Dopóki niebo nie płacze” dla szkół podstawowych
6 kwietnia, godz. 10 -11.30

Rezerwacje miejsc: Monika Czapka, mail [email protected], tel. 81 534 52 33

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski