Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeżywaj historię Lublina i zwiedź klasztor dominikanów

MS
materiał UM Lublin
Do niedzieli 12 marca można wybrać się na bezpłatne zwiedzanie bazyliki i klasztoru oo. Dominikanów przy ulicy Złotej. To odsłona akcji „Przeżywaj historię”, organizowanej w ramach całorocznego świętowania obchodów 700-lecia lokacji Lublina.

Dominikanie przybyli do Lublina około 1253 roku. Zbudowali jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy kościół w naszym mieście. Dziś, w czasie sukcesywnie prowadzonych przez gospodarzy tego zabytku prac renowacyjnych, odsłaniają się relikty gotyckiego kościoła m.in. żebra na sklepieniu, czy pozostałości ostrych łuków, które pierwotnie zamykały przestrzeń między filarami. Świątynia przy ulicy Złotej to także perła renesansu lubelskiego.

Nie można także zapomnieć, że bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest miejscem kultu relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Kronikarz Jan Długosz pisał, że relikwie do Lublina przywiózł książę ruski Grzegorz. Zgodnie z innym przekazem trafiły one nad Bystrzycę z Kijowa. Według legendy biskup Andrzej jechał z relikwiami do Krakowa, ale jego konie w cudowny sposób zatrzymały się właśnie przy kościele dominikanów w Lublinie i nie chciały ruszyć. Jest też inna słynna opowieść, i to uwieczniona na obrazie, o tym jak procesja dominikanów z relikwiami zapobiegła się rozprzestrzenianiu się ognia w czasie groźnego pożaru miasta z 1719 roku. O tym wszystkim będzie można usłyszeć w czasie zwiedzania bazyliki przy ulicy Złotej.

Historia lubelskich dominikanów nierozerwalnie związana jest z historią Lublina i Polski. To tutaj w dniu 1 lipca 1569 roku została odprawiona msza dziękczynna po zawarciu na zamku Unii Lubelskiej. Król Zygmunt August zaintonował „Te Deum Laudamus”, czyli hymn „Ciebie Boga wysławiamy”. Nie bez powodu dawny refektarz dominikanów został nazwany salą Unii Lubelskiej. Dziś w tym miejscu organizowane są spotkania i wydarzenia kulturalne. Nie tak dawno to wnętrze na planie filmowym zmieniło się w królewską komnatę.

Ważnym punktem zwiedzania będzie też wizyta w dominikańskim skarbcu, to stała wystawa odsłaniająca cenne obiekty związane z bogatą historią bazyliki. - Możemy podziwiać jedną z najstarszych chorągwi procesyjnych w Lublinie i ornat, na którym przedstawione postaci mają skośne oczy. To dlatego, że został on zamówiony w Chinach i uszyty z jedwabiu - opowiada Marek Kasprzyk, jeden z przewodników miejskich, który oprowadza po dominikańskich krużgankach.

Nasz rozmówca zwraca też uwagę na interesujący egzemplarz mszału, jaki pokazują odwiedzającym oo. Dominikanie. - Księga jest otwarta w taki sposób, że na jednej stronie widać postać Chrystusa, a na drugiej, w prawym, dolnym rogu, twarz diabelską. Na znak przypomnienia, że diabeł może nas kusić nawet w kościele - opowiada Marek Kasprzyk.

Akcja „Przeżywaj historię”

Dominikańska odsłona akcji „Przeżywaj historię” trwa do 12 marca. Przewodnicy czekają w dominikańskich krużgankach codziennie, początek zwiedzania o godz. 11 oraz o godz. 16. Zwiedzanie indywidualne odbywa się w godzinach 10 - 18. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy. Można wysłać maila na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod numer: 81 532 89 80 lub 728 429 926. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Jeśli Państwo nie zdążą odwiedzić bazyliki w czasie trwania akcji „Przeżywaj historię” można to zrobić za darmo przez cały rok. Szczegóły pod wskazanymi wcześniej numerami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski