Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz wyjątkowe polichromie sprzed wieków

MS
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim archiwum
Do środy (23 marca) za darmo, w wybranych godzinach, zwiedzamy Piwnicę pod Fortuną przy Rynku, a od 21 do 26 marca gotycką kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Dzieje się to w ramach akcji "Przeżywaj historię", jaka towarzyszy obchodom 700-lecia lokacji Lublina.

Piwnica pod Fortuną przy Rynku 8 na Starym Mieście to jedno z tych miejsc dedykowanych turystom, które zostały udostępnione w ostatnich latach. Historia Lublina jest tu opowiedziana za pośrednictwem multimediów. To narzędzie do snucia opowieści o wielokulturowości dawnego Lubliana, czy mieście dziewiętnastowiecznych przemysłowców.

Najważniejsze jest tutaj wnętrze renesansowej winnicy, której ściany pokrywają fantastyczne malowidła inspirowane kulturą antyczną, na czele z przedstawieniem Wenus wychodzącej z wody. Polichromie zostały wykonane z inicjatywy Erazma Lubomelskiego. Właśnie do jego rodu należała kamienica, w której powstała winnica - do dziś przy wejściu do niej widniej herb tego rodu.

W okresie staropolskim gośćmi winiarni byli najważniejsi mieszczanie i szlachta, w tym sędziowie Trybunału Koronnego. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci, którzy stworzyli tezę o "niemieckości Lublina", jako jeden z naczelnych na to dowodów podawali właśnie malowidła z piwnicy kamienicy przy Rynku, bo jest wśród nich także napis po niemiecku.

Tajemnice Piwnicy pod Fortuną przybliżą Państwu przewodnicy.
Piwnica pod Fortuną, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Rynek 8
Rezerwacja: [email protected], 81 444 55 55
Codziennie w godz. 11-13

Zabytkiem, który każdy musi zobaczyć, szczególnie jeśli mieszka w Lublinie, jest kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Nie bez powodu w czasie kolejnych edycji Nocy Muzeów i Nocy Kultury ustawia się do niej długa kolejka. Od wtorku (21 marca) do niedzieli (26 marca) znowu będziemy mogli zwiedzić kaplicę Trójcy Świętej za darmo.

Hasło przewodnie tej odsłony akcji "Przeżywaj historię" brzmi "Spotkanie Wschodu z Zachodem". Nie bez przyczyny, bo w gotyckim wnętrzu świątyni zostały wykonane piękne malowidła bizantyńsko-ruskie.Prace prowadzone pod kierunkiem mistrza Andrzeja zakończyły się 10 sierpnia 1418 roku - czego dowiadujemy się z napisu fundacyjnego umieszczonego na łuku tęczowym.

Mamy aż dwa przedstawienia fundatora malowideł: portret konny Władysława Jagiełły i króla klęczącego przed Dzieciątkiem Jezus, bardziej realistyczne, bo władca jest łysy.

Na ścianach świątyni oglądamy sceny z życia Jezusa i Matki Bożej. Judasz w czasie Ostatniej Wieczerzy przedstawiony jest dwukrotnie: jeszcze, gdy siedzi przy stole wraz z innymi apostołami oraz, kiedy odchodzi, a na jego ramieniu siedzi już diabeł.

W XIX wieku, kiedy Zamek Lubelski był więzieniem, kaplica została otynkowana. Do ponownego odkrycia zabytkowych malowideł przyczynił się malarz Józef Smoliński. To on zobaczył kolorowe fragmenty wychodzące spod tynku i nagłośnił sprawę. Niestety, w tym czasie tynk został zdjęty ze ścian zbyt szybko, co przyczyniło się do częściowego uszkodzenia malowideł.

Dziś, po wieloletniej konserwacji, polichromie kaplicy Trójcy Świętej zachwycają intensywnością barw. Dzięki wielostopniowemu procesowi renowacji, łącznie z naprawą pęknięć ścian.
Kaplica Trójcy Świętej, Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Rezerwacja: 81 5379682, 81 5379615
Zwiedzanie: 21-24 marca (wtorek-piątek), godz. 12 i 16, limit 30 osób.
25-26 marca (sobota-niedziela), godz. 12 i 13, limit 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zobacz wyjątkowe polichromie sprzed wieków - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski