Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Przykłady ludzi, którzy nie poddają się i działają”. O nowej książce dla dzieci pt. "Klimatyczni" rozmawiamy z autorką, Olgą Ślepowrońską

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Olga Ślepowrońska to nie tylko pisarka, ale też mama, psycholożka, animatorka kultury i organizatorka warsztatów dla dzieci na całym świecie: w ośrodkach dla uchodźców, szpitalach, domach dziecka i slumsach
Olga Ślepowrońska to nie tylko pisarka, ale też mama, psycholożka, animatorka kultury i organizatorka warsztatów dla dzieci na całym świecie: w ośrodkach dla uchodźców, szpitalach, domach dziecka i slumsach mat. nadesłane
- Dzieci wyczuwają, czy autor traktuje je poważnie, czy zupełnie nie - mówi Olga Ślepowrońska, psycholożka, animatorka kultury, mama i pisarka. Do Lublina przyjechała na premierę książki pt. „Klimatyczni”, która odbędzie się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Kiedy dzieciom powinno się zacząć czytać książki?
Od początku. Już rozmawianie z dzieckiem w brzuchu dobrze robi. Dzieci później lepiej reagują na dźwięk głosu osób, które słyszały. Niektórzy mogą cię czuć nieswojo mówiąc do brzucha, więc dobrym pomysłem jest czytanie na głos ulubionych lektur.

A później? Po narodzinach?
Też. Czytam dzieciom bardzo dużo. Uwielbiam wieczorne czytanie. Mam poczucie, że dzięki temu buduje się wspólnota z dziećmi. Bo to, że znamy bohaterów baśni i książek sprawia, że czujemy się, jakby to byli nasi wspólni znajomi. To często jest punkt wyjścia na zupełnie inne tematy.

Dla jakich dzieci przeznaczona jest Pani książka pt. „Klimatyczni”?
Dla dzieci, które samodzielnie pytają, w wieku od 8 do 13 lat. Aczkolwiek moje dzieci mają 3 i 7 lat i bardzo dobrze znają tę książkę, lubią ją i jest ona dla nich zrozumiała.

O czym jest książka?
O sprawczości. O tym, że wszyscy mali i duzi, bogaci i biedni mogą naprawić kawałeczek świata. Bardzo mi trudno z tym, że mówiąc o zmianach klimatycznych, kwestii uchodźców i innych problemach, zostawia się czytelnika z poczuciem bezradności. To sprawia, że człowiek wycofuje się. Bardzo chciałam pokazać przykłady ludzi, którzy nie poddają się tej bezradności i działają. Mamy rozmaite możliwości i bardzo bym chciała z tą myślą zostawić czytelnika.

Jak powstawała książka?
Wtedy jeździłam z teatrem cieni po Portugalii i Hiszpanii. Byłam w ciąży z moją córeczką. Bardzo martwiłam się o klimat na świecie. Żeby poszukać nadziei, dużo czytałam o różnych działaczach społecznych i zaczęłam pisać. Ostatnią kropkę postawiłam, gdy moja córeczka pojawiła się na świecie.

Łatwiej pisać dla dorosłych, czy dla dzieci?
Dzieci wyczuwają, czy autor traktuje je poważnie, czy zupełnie nie. Bardzo starałam się uniknąć dydaktyzmu i infantylizowania odbiorcy. Dzieci-czytelników należy traktować poważnie i z szacunkiem.

Spotkanie autorskie
Lubelska premiera książki pt. „Klimatyczni” odbędzie się w sobotę. Spotkanie z autorką, połączone z warsztatami dla dzieci prowadzonymi przez ilustratorkę książki, Weronikę Żurowską, zaplanowano w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Początek o godz. 11.30.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski