MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyznaj się, ile zarobiłeś

Magdalena Bożko
Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie zachęca, by skorzystać z abolicji podatkowej
Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie zachęca, by skorzystać z abolicji podatkowej
Ustawa abolicyjna zakłada umorzenie zaległości podatkowych dla Polaków pracujących za granicą. Dotyczy osób, które w latach 2002-2007 zarabiały za granicą i miały obowiązek rozliczać się, zarówno przed zagranicznym, jak i polskim fiskusem.

 

Jeśli w Polsce osoby te nie złożyły zeznań podatkowych …teraz będą mogły liczyć na umorzenie podatku od zagranicznych dochodów wraz z odsetkami. Ci zaś, którzy w tym czasie sumiennie zapłacili podatek w Polsce, otrzymają jego zwrot.

Ustawa dotyczy osób pracujących w kraju, z którym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę tzw. zaliczenia proporcjonalnego, czyli np: w Belgii, Holandii, Finlandii, Danii, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Australii i do końca 2006 r. także Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

 

Złóż wniosek

 

Podstawowym warunkiem skorzystania z abolicji jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku w tej sprawie. Składamy go na specjalnym druku, który jest dostępny w urzędach skarbowych, a także na stronach Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) i Izby Skarbowej (www.is.lublin.pl). Trzeba do niego dołączyć dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie za granicą.

Ustawa weszła w życie w sierpniu ubiegłego roku.

- Wniosek składaliśmy w terminie 2 miesięcy w odniesieniu do dochodów osiąganych w 2002 r. - zastrzega Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. - Jeśli zaś chodzi o dochody za lata 2003-2007 jest na to 6 miesięcy.

Dla osób, które pracowały za granicą w 2002 roku, termin na złożenie wniosku minął

6 października 2008 roku. Do lubelskich urzędów skarbowych wpłynęło zaledwie 31 wniosków abolicyjnych.

Ci zaś, którzy pracowali za granicą w latach 2003-2007, mają czas do 6 lutego, by złożyć odpowiedni wniosek. Po tym terminie nie będą już mogli liczyć na ulgowe traktowanie.

 

Drugiej szansy nie będzie

 

- Ten termin nie zostanie przywrócony. Nawet jednodniowe spóźnienie spowoduje, że osoba zainteresowana nie skorzysta z unormowań zawartych w tej ustawie - dodaje Szpakowska. - Po 6 lutego będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące przed wejściem ustawy tzw. abolicyjnej.

 

Zwróć uwagę na datę

 

Wniosek można złożyć osobiście albo wystać pocztą. Można to zrobić nawet ostatniego dnia, czyli 6 lutego 2009 r. W przypadku skorzystania z usług Poczty Polskiej liczy się data nadania, nie zaś wpływu do urzędu.

Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy wysyłamy wniosek z zagranicy. W tym przypadku trzeba to zrobić w takim terminie, by 6 lutego dokumenty były już w urzędzie. Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do prywatnych operatorów. Tu również liczy się data wpływu do urzędu, a nie nadania.

 

Decyzja - do pół roku, pieniądze - do 7 miesięcy

 

Kwotę zwrotu podatku lub umorzenia oblicza urząd skarbowy indywidualnie dla każdego podatnika. Fiskus ma 6 miesięcy na wydanie decyzji o umorzeniu lub zwrocie podatku. Pieniądze dostaniemy najpóźniej w ciągu miesiąca od wydania decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski