Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZL-Świdnik. Brytyjska marynarka zadowolona z testów bezzałogowca

Redakcja
PZL-Świdnik. Brytyjska marynarka zadowolona z testów bezzałogowca SW-4 RUAS Solo
PZL-Świdnik. Brytyjska marynarka zadowolona z testów bezzałogowca SW-4 RUAS Solo materiały prasowe
Brytyjska marynarka wojenna skończyła testy bezzałogowego modelu śmigłowca SW-4. Maszyna to efekt współpracy AgustyWestland i PZL- Świdnik. Lekki śmigłowiec SW-4 RUAS Solo to dzieło inżynierów z PZL-Świdnik i innych zakładów wchodzących w skład międzynarodowej grupy AgustaWestland. Nowoczesna konstrukcja umożliwia pilotaż na odległość. Możliwość zakupu bezzałogowych wiropłatów rozważa Królewska Marynarka Wojenna, która testowała maszynę na lotnisku w Llanbedr w Walii i na pokładzie okrętu.

Jak informuje PZL-Świdnik Anglicy byli usatysfakcjonowani z przebiegu testów. - Jesteśmy zadowoleni z wyników pokazów Śmigłowcowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego i zdobyliśmy sporą wiedzę, która pomoże nam w dokonywaniu przyszłych wyborów. ŚBSP oferuje unikalną kombinację długotrwałości lotu i ładowności, a jednocześnie jest zdolny do startu i lądowania na relatywnie niewielkich okrętach wojennych wyposażonych w lądowisko - przyznał komandor Bow Wheaton, dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej ds. Zdolności Morskich.

Wcześniej śmigłowiec testowało włoskie MON i Europejska Agencja Obrony.

W obronie zbrojeniówki
Niezależnie od działań PZL-Świdnik związkowcy z fabryki proponują zmianę prawa, którego stosowanie ma wzmocnić przemysłowy potencjał obronny RP.

- Bezpieczeństwo żołnierzy zapewnią tylko dostawy sprzętu i amunicji z polskich zakładów. W sytuacji kryzysowej uzależnienie od importu może być dla nich zagrożeniem. Rząd planuje przeznaczyć na modernizację armii 130 mld zł. Te pieniądze wydane w kraju umożliwią rodzimym firmom rozwój - tłumaczy Artur Soboń, zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej i sekretarz Świdnika.

Akcja to odpowiedź związkowców z PZL-Świdnik na kontrowersje wokół przetargu na śmigłowce dla MON. Jedynym kandydatem w postępowaniu jest maszyna firmy Airbus Helicopters, która nie ma w Polsce zakładu produkcyjnego. Do grudnia komitet ma czas na zebranie prawie 100 tys. podpisów. Pomysłodawcy akcji zachęcają wszystkich do włączenia się w inicjatywę. Formularz jest dostępny na portalu przemyslobronny.pl. 

Piotr Nowak

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski