Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za ciepło pójdą w górę. Zmiany stawek opłat już od sierpnia. Poznaliśmy skalę podwyżek

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
To już nieuniknione. 75 procent gospodarstw domowych w Lublinie dostanie wyższe rachunki za ciepło. LPEC od sierpnia wprowadza nowe taryfy opłat. Stawki pójdą w górę o 26 procent.

Z „ciepła systemowego” korzysta 75 procent mieszkańców Lublina. Od sierpnia płacone przez nich rachunki pójdą w górę. Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nowe taryfy za energię dla produkującego ciepło Megatemu oraz dostarczającego go do naszych mieszkań LPECu.

- Ceny zawarte w powyższych taryfach spowodują wzrost kosztów ciepła dla odbiorców w Lublinie o 26 procent w skali całego roku, z czego 7 procent wzrostu wynika ze zmian taryfy LPEC S.A. natomiast 19 procent wynika ze zmian taryfy elektrociepłowni MEGATEM – informuje Teresa Stępniak – Romanek, rzeczniczka LPEC Lublin.

O tym, że LPEC przymierza się do podwyżek pisaliśmy na łamach Kuriera na początku lipca. Spółka przekonuje, że wzrost opłat to konsekwencja rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

- Aktualizacja taryf dla ciepła jest spowodowana przede wszystkim wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej – tłumaczy Stępniak – Romanek.

Megatem, do produkcji ciepła wykorzystuje węgiel.

- Wojna w Ukrainie oraz embargo na rosyjski węgiel, wywołały globalny kryzys na rynku surowców. Węgiel drożeje obecnie w niespotykanym dotąd tempie, a jego ceny osiągają rekordowe wartości – mówi rzeczniczka LPEC.

Spółka wylicza, że średnia cena tony węgla na giełdach europejskich z lipca 2022 r. to prawie 300 dolarów. Dla porównania rok wcześniej było to ok. 125 dolarów. Opłata za emisję tony CO2 to obecnie ok. 84 euro. Na początku 2021 r. było to ok. 40 euro.

- Tylko w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły o 137 procent, cena uprawnień do emisji CO2 o 112 procent, natomiast cena energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła, wzrosła rok do roku o 179 procent. Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie - wylicza Stępniak – Romanek.

Średnia cena ciepła systemowego w Lublinie od początku 2021 roku wzrosła łącznie o 9,5 proc. i wynosi obecnie 72,60 zł/GJ. 30 proc. kosztów jakie ponoszą mieszkańcy to opłaty przesyłowe pobierane przez LPEC. Pozostałe 70 proc. to opłaty dla producentów ciepła. Tych w Lublinie jest dwóch jest: PGE Energia Ciepła (elektrociepłownia na Wrotkowie) oraz Megatem.

W tym roku – od lipca – w górę poszły już ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską. Podwyżka wyniosła 10-11 proc.

O wzrost stawek za wodę i odbiór ścieków zabiega też lubelski MPWiK. Spółka chce, aby opłaty poszły w górę o ok. 30 proc. Wniosek w tej sprawie trafił do Wód Polskich, które zatwierdzają taryfy spółek wodociągowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski