18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio-Kurier: Tradycyjne smaki w tanecznej oprawie (ZDJĘCIA)

Barbara Wójtowicz
Pampuchy, sękacze, gryczaki i marchwiaki - takie właśnie potrawy rozsławiają Lubelszczyznę i rozpieszczają podniebienia smakoszy w całej Polsce, a często i poza granicami. O smakach regionu rozmawialiśmy we wtorek w Radio-Kurierze z naszymi gośćmi, Elżbietą i Jerzym Wójcikami z restauracji "Koncertowa".

Restauratorzy przynieśli ze sobą puchar i dyplomy zdobyte w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów", który odbywał się w ostatni weekend w Janowcu, oraz zwycięskie potrawy. Wszystkim bardzo smakowała kaczka po zamojsku, czyli pasztet z kaczki ze śliwką i orzechami. Ta potrawa będzie też reprezentować Lubelszczyznę w konkursie "Perły" dla najlepszych dań i produktów regionalnych.

- Tradycyjny przepis na kaczkę pochodzi z okolic Zamościa, gdzie hodowane były te ptaki- mówiła pani Elżbieta. - Później uzupełniono go o śliwki, orzechy, rozmaryn.

Na "Smakach…" II nagrodę zdobył też Cebulak Żukowski. Chociaż większość z nas regionalną kuchnię kojarzy raczej z cebularzem lubelskim, to warto spróbować także cebulaka. - To tradycyjna potrawa, którą podobnie, jak cebularza, wykonuje się z ciasta drożdżowego- tłumaczy Elżbieta Wójcik. - Do środka dodaje się cebulkę pokrojoną w piórka lub grubą kostkę, oraz ser.

Państwo Wójcik do Radio- Kurierowego studia przynieśli też pyszny deser. - Szarlotka zrobiona z jabłek lipcówek, świeżo zrywanych w Żukowie, to pierwszy sygnał, ze zaczyna się sezon na owocobranie-mówił Jerzy Wójcik. - Trzeba korzystać z tego daru, robić samodzielnie dania i ciasta z owocami. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się smakami i aromatami Lubelszczyzny w swojej kuchni.
A oryginalnych smaków nasz region ma wiele. Nasi goście i radiosłuchacze przypomnieli też o jaglakach, buraczakach, czy karawajach.

Tę ostatnią potrawę przygotowuje się już w niewielu domach, ale na Podlasiu ma swoja długą tradycję. Ciasto weselne od lat robione było na dzień przed zamążpójściem i darowane pannie młodej w posagu. - Podlasie ma wiele różnych potraw i tradycji, o których większość z nas nie słyszała- zapewniali nasi goście.- Zresztą każdy zakątek Lubelszczyzny posiada swoje zwyczaje kulinarne, które powinniśmy kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Kolejnym gościem, z którym wczoraj rozmawialiśmy był Mirek Sokołowski, założyciel zespołu Couleur Cafe. Grupa ta znana jest naszym Czytelnikom, bo gościła w Radio- Kurierze, gdy ten dopiero raczkował. - Od tamtej pory wiele wody upłynęło w Bystrzycy, a i u nas sporo się zmieniło- mówił Sokołowski. - Aktualnie pracujemy nad naszym nowym projektem "Lublin w piosence".

Zespołu nie spotkamy na festynach, a raczej w klubach i kawiarenkach, dlatego tym, którzy nie mieli jeszcze okazji posłuchać ich muzyki, należy się małe wyjaśnienie. Grupa powstała w 2008r. W swoich utworach nawiązuje do piosenki francuskiej i kultury anglofońskiej, ale też wypracowała własny styl, którego nie da się wpisać w żadne ramy.

Nie tylko muzyka, ale też taniec był przedmiotem radio-kurierowych rozmów. O swojej pasji i pracy opowiedziała nam trenerka zumby, instruktorka fitness i trener piękna Agnieszka Adamczewska. - Warto ruszać się, biegać, czy spacerować nawet wtedy, gdy tak, jak teraz, pogoda do tego nie zachęca- mówiła Adamczewska. - Możemy uprawiać nordic walking, jogging, czy po prostu przejść się do pracy, zamiast korzystać z autobusu.

Bardzo popularną ostatnio formą ruchu jest zumba. 16 czerwca lublinianie zumbastycznie wspierali EURO 2012, tańcząc wspólnie na pl. Litewskim, podobne akcje będą też organizowane przez całe wakacje. - Widzę, że ludzie chcą tańczyć zumbę, coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia, często jest to także forma wspólnej zabawy na weselu- opowiada trenerka. - Ja w czasie wakacji chcę zorganizować darmowe zajęcia dla wszystkich lublinian. Gdzie będziemy ćwiczyć? O tym zadecydują sami mieszkańcy.

Aby pomóc pani Agnieszce wybrać miejsce do wspólnego tańczenia na świeżym powietrzu, można do niej napisać na adres [email protected].


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski