Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radioterapia przy ul. Radziwiłłowskiej działa od ponad roku. Dziennie 40-50 osób korzysta z ośrodka

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
- Dzięki temu pacjenci mają lepszy dostęp do radioterapii i z pewnością skrócił się czas oczekiwania na zabiegi - mówi lek. Dagmara Nycz-Bedońska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK1.

Minął rok odkąd działa radioterapia w szpitalu klinicznym nr 1 przy ul. Radziwiłłowskiej. Jaki to był czas?
Swoją działalność rozpoczęliśmy w kwietniu zeszłego roku. Dla nas był to rok wytężonej pracy, codziennie napromieniamy ok. 40-50 pacjentów. Leczymy osoby z całym przekrojem chorób onkologicznych, najczęściej są to chorzy z nowotworami: piersi, płuc i przewodu pokarmowego, aczkolwiek pojawiają się również pacjenci z bardzo rzadkimi rodzajami nowotworów. Oferujemy im radioterapię opartą o nowoczesne techniki, które możemy stosować dzięki posiadaniu zaawansowanego sprzętu, zgodnie ze światowymi standardami. Posiadamy dwa najnowsze akceleratory liniowe Versa HD umożliwiające realizację nowoczesnych technik radioterapii. Tym samym napromienianie trwa krócej, jest bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Ile trwa taki jeden zabieg napromieniania?
Zazwyczaj ten czas sięga kilku minut. Liczba podawanych frakcji jest uzależniona od intencji leczenia, przepisanej dawki całkowitej, sposobu frakcjonowania. W przypadku radioterapii radykalnej stosuje się np. 30-35 frakcji, natomiast przy radioterapii paliatywnej – to jest 5-10 frakcji lub jednorazowe napromienienie określoną dawka całkowitą. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Lubelszczyzny. O ich proces leczenia dba 28-osobowy zespół, w tym 6 lekarzy radioterapeutów, 5 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii, a także personel pielęgniarski.

A co z planami stosowania radioterapii śródoperacyjnej?
Posiadamy mobilny akcelerator Mobetron służący do realizacji radioterapii śródoperacyjnej. W tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej przed wdrożeniem tej techniki, mamy wszystkie wymagane zgody i ukończyliśmy przygotowania. Wkrótce napromienimy pierwszego pacjenta. W naszym ośrodku radioterapia śródoperacyjna będzie stosowana u pacjentów operowanych z powodu nowotworów piersi i przewodu pokarmowego.

Te 40-50 zabiegów dziennie świadczy chyba, że kolejny ośrodek radioterapii na Lubelszczyźnie był potrzebny?
Jesteśmy trzecim ośrodkiem radioterapii w woj. lubelskim. Widać potrzebę jego istnienia. Dzięki temu pacjenci mają lepszy dostęp do radioterapii i z pewnością skrócił się czas oczekiwania na zabiegi. U nas wynosi on przeciętnie 3-5 dni. To nie są długie okresy. Niestety spodziewamy się dalszej tendencji wzrostowej zachorowalności na nowotwory w Polsce. Według prognoz liczba nowych zachorowań na nowotwory w Polsce w 2025 roku u mężczyzn przekroczy 90 000, u kobiet 80 000. Myślę, że każdy nowy ośrodek, jak nasz, może przysłużyć się skróceniu czasu oczekiwania na rozpoczęcie leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski