Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking najpopularniejszych lubelskich liceów. „Dziewiątka” znów na pierwszym miejscu

Marcin Koziestański
IX Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika zainteresowanych było ogółem 1108 uczniów. W świdnickim liceum zabrakło chętnych na utworzenie klasy dla stewardes i stewardów

W środę szkolne komisje rekrutacyjne opublikowały pełne listy przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych.

- W Lublinie w rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 uczestniczyło łącznie 5638 kandydatów, do szkół różnych typów zakwalifikowało się 4930 uczniów - informuje Bożena Jarmuł z Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin. - Uczniowie, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych szkół, będą mogli do 1 sierpnia rekrutować się na wolne miejsca, których w każdym typie szkoły jest ok. 500 - dodaje Jarmuł.

57 proc. kandydatów uczestniczących w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych wybrało jako dalszy etap kształcenia liceum ogólnokształcące, 37 proc. będzie kształciło się w technikach, a 6 proc. w szkołach zawodowych.

- Tak jak w poprzednich latach, kandydaci do liceów ogólnokształcących najczęściej wybierali kształcenie w klasie biologiczno-chemicznej, zaobserwowaliśmy też zwiększone zainteresowanie klasami o profilu matematyczno-informatycznym - zauważa Bożena Jarmuł.

Tu było najwięcej chętnych
Największym zainteresowaniem wśród absolwentów gimnazjów cieszyło się IX LO im. M. Kopernika.

- O 256 miejsc ubiegało się tam 377 kandydatów z pierwszej preferencji (uczeń aplikujący wybiera kilka szkół, I preferencja - to szkoła pierwszego wyboru - red.). Ogółem z dowolnej preferencji szkołą było zainteresowanych 1108 kandydatów - wyjaśnia Bożena Jarmuł.

W ubiegłym roku „Dziewiątka” także była najchętniej wybierana spośród lubelskich liceów.

- Mieliśmy wówczas nawet więcej chętnych. W tym roku nastąpił lekki spadek kandydatów, co związane jest z niżem demograficznym - wyjaśnia Radosław Borzęcki, dyrektor IX LO im. M. Kopernika. - W ciągu ostatnich dwóch lat nasza szkoła przeszła wiele zmian. Chodzi m.in. o wyremontowanie budynku, dzięki czemu staliśmy się atrakcyjni wizualnie. Dodatkowo postaraliśmy się zmienić mentalność uczniów i oddać im większą inicjatywę w podejmowaniu decyzji ważnych dla całej społeczności. Dzięki temu udało nam się otrzymać certyfiikat „Szkoła demokracji” - chwali się dyrektor.

W pierwszej piątce najpopularniejszych liceów znalazły się także: III LO im. Unii Lubelskiej, II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego, I LO im. S. Staszica oraz V LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Natomiast wśród techników największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Elektroniczne przy Zespole Szkół Elektronicznych.

- Najpopularniejszymi zawodami wybieranymi w technikach w tym roku były: technik informatyk (237 kandydatów), technik żywienia i usług gastronomicznych (90) i technik usług fryzjerskich (62) - wylicza Bożena Jarmuł. Natomiast najczęściej wybieranym fachem w szkołach zawodowych był monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 59 chętnych.

W Świdniku bez klasy dla stewardes
Fiaskiem zakończyła się próba stworzenia pierwszej w regionie klasy dla stewardes w I LO w Świdniku. - Zgłosiło się jedynie 5 zainteresowanych osób. By powstała klasa, potrzeba minimum 20 uczniów - usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły.

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski