MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Recepta od pielęgniarki z poślizgiem. Pacjenci nadal tkwią w kolejkach

Gabriela Bogaczyk
Agnieszka Siwek, pielęgniarka z przychodni „Hipoteczna 4”, czeka na szkolenie
Agnieszka Siwek, pielęgniarka z przychodni „Hipoteczna 4”, czeka na szkolenie Małgorzata Genca
Od 1 stycznia pielęgniarki mogą wystawiać recepty dla pacjentów. Teoretycznie. W naszym regionie żadna nie mogła tego zrobić, bo... nie ukończyła kursu.

- Przypuszczam, że pierwsze absolwentki z naszego województwa ukończą szkolenie w połowie roku. Czekamy w tej chwili na ruch Ministerstwa Zdrowia, ponieważ nie mamy jeszcze wyniku przetargu na realizację szkoleń ze środków unijnych - wyjaśnia Andrzej Tytuła, przewodniczący Samorządu Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.

Kurs przygotowujący do przejęcia nowych obowiązków ma trwać 45 godzin dla pielęgniarek ze stopniem magistra oraz 65 godzin dla pielęgniarek z licencjatem. - Nasza izba jest gotowa, by rozpocząć szkolenia, lecz nie mamy zapewnienia finansowego ze strony Ministerstwa Zdrowia - informuje Tytuła. - Jeśli tylko dostaniemy informacje o zakończonym przetargu, to rozpoczniemy bezpłatne szkolenia dla pielęgniarek i położnych.

Z powodu poślizgu, pacjenci muszą nadal czekać w kolejce do lekarzy, by przedłużyć recepty. Jacek Malmon, prezes przychodni „Hipoteczna 4” w Lublinie już w grudniu ostrzegał, że początki wprowadzania zmian do systemu służby zdrowia będą trudne. - Na razie nie zmniejszyły się kolejki do gabinetów lekarskich. Jednak, mam nadzieję, że zapowiadane zmiany wkrótce przyniosą ułatwienia dla pacjentów - mówi w rozmowie z Kurierem.

Popularne e-zwolnienia
Z większym powodzeniem udało się wprowadzić elektroniczne zwolenienia lekarskie. - Wszystko dzieje się przez internet. Lekarz, który chce wystawiać elektroniczne zwolnienia, rejestruje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To w tym portalu uzupełnia formularze zwolnień. Również w PUE, dokument odbierają pracodawca chorego i ZUS. Oznacza to, że pacjent nie musi dostarczać szefowi swojego zwolnienia - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.

Rzeczniczka przyznaje, że mieszkańcy Lublina są zainteresowani elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi. - To widać po liczbie pytań od pracodawców i biur rachunkowych - dodaje.

Do końca 2017 roku lekarze będą mogli wystawiać papierowe zwolnienia według obecnie obowiązujących zasad. Natomiast od 2018 roku będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Wielki powrót książeczek zdrowia

Od 1 stycznia 2016 roku każdy szpital musi wydać dziecku książeczkę zdrowia. Obecnie są one elementem dokumentacji medycznej.

- W założeniu, książeczka ma być źródłem niezbędnej wiedzy na przykład dla lekarzy ze szpitala, do którego w nagłym przypadku trafi mały pacjent - wyjaśnia prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski