Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Żmigród: miejsce walki konspiracyjnej

Kamil Nadolski
To tutaj powstało słynne Liceum im. Stanisława Staszica
To tutaj powstało słynne Liceum im. Stanisława Staszica Jacek Babicz
Żmigrodem nazywano kiedyś całe wzgórze, na którym powstał późniejszy kompleks kościelno-klasztorny oo. misjonarzy. Dziś jego nazwę ograniczono do wąskiej uliczki łączącej ulice Królewską i Bernardyńską.

Staropolski rodowód miejsca bierze się jeszcze z czasów, kiedy w tej okolicy biegł ważny szlak handlowy na południe Rzeczpospolitej. Jeżdżono tędy do Przemyśla, Lwowa, Zamościa i Pogórza. Kiedyś mieściły się tu dwory szlacheckie, przerobione później na kamienice mieszkalne (nr 8 i 10).

W 1906 r. miało tu miejsce otwarcie Szkoły Lubelskiej, która przez kolejne lata zmieniała lokalizację. Ostatecznie w maju 1933 r. osiadła przy Alejach Racławickich jako I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Pisząc o Żmigrodzie nie sposób pominąć jego wkładu dla rozwoju drukarstwa. Od 1932 r. mieściła się tu drukarnia "Popularna" (Żmigród 1). W czasie okupacji stanowiła ważny ośrodek konspiracyjny. Niestety, w 1944 r. Niemcy aresztowali i stracili cały personel w obozie na Majdanku.

Blaski i cienie ul. Żmigród

* Dogodna lokalizacja, ulica znajduje się w ścisłym centrum

* Sami swoi: ludzie tu mieszkający znają się od lat i wspierają w trudnych chwilach.

* Największy problem mieszkańców ulicy to wiecznie zajęta jezdnia. Co prawda ustawiony jest tam znak zakazu parkowania, ale nikt go nie przestrzega.

Oni tu żyją

Sylwester Szafranek

Woda w kranach nie nadaje się do picia. Trzeba ją wcześniej przegotować. Poza tym nie powinni zamykać pobliskiego boiska, bo młodzież nie ma się gdzie wyszaleć.

Andrzej Gościło

Kłopoty z parkowaniem zaczęły się odkąd zamknięto deptak. Mimo zakazu kierowcy zatrzymują się gdzie popadnie. Najgorzej jest w lecie, kiedy motocykliści po 22 urządzają sobie na naszej uliczce wyścigi.

Paweł Podstępski

Największą bolączką są przeszkody w renowacji budynku, którego jestem współwłaścicielem. Konserwator zabytków narzuca rygorystyczne warunki, których sfinansowanie pozostawia mieszkańcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski