Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi pracy zakończone. Pracownik pilnie poszukiwany (wideo)

Barbara Majewska
Marcin Wójcik wrócił z Londynu. Teraz szuka pracy w Lublinie, najchętniej jako informatyk
Marcin Wójcik wrócił z Londynu. Teraz szuka pracy w Lublinie, najchętniej jako informatyk Jacek Babicz
Marcin Wójcik, 25-letni mieszkaniec Łęcznej, skończył policealną szkołę na kierunku technik informatyk. Za sobą ma m.in. staż w łęczyńskim Urzędzie Miasta i pracę fizyczną w Londynie. - Chciałbym w końcu znaleźć zatrudnienie na dłużej w Lublinie albo w okolicach. Nawet nie koniecznie w swoim zawodzie - mówił Marcin, który razem z tysiącami innych bezrobotnych odwiedził w środę Międzynarodowe Targi Pracy w siedzibie MTL.

W ofertach pracodawców najczęściej powtarzały się wolne stanowiska: sprzedawcy, kasjera, kwiaciarki, telemarketera oraz przy pracach budowlanych.

Nie brakowało też ofert pracy zagranicznej, m.in. w Niemczech, Dani, USA, Anglii i Francji. Właśnie w tych propozycjach przebierała 20-letnia Paulina Wysok, studentka architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym. - Może uda się znaleźć pracę w ogrodnictwie. Ale najważniejsze, żeby zarobić na studia - przekonuje Paulina.

Na targach przeważały stoiska agencji pośrednictwa pracy. Natomiast wśród lubelskich firm poszukujących pracowników wymienić można Lubellę, komendę miejską Państwowej Straży Pożarnej czy A.R.G., które oferowało zatrudnienie projektantom i wykonawcom placów zabaw. - Od kandydatów oczekujemy nie tylko uprawnień koniecznych do wykonywania zawodu, ale także chęci do pracy i zaangażowania. Z przykrością zauważam, że tych ostatnich cech młodym ludziom często brakuje - podkreśla Ryszard Gruszecki, właściciel A.R.G.

Oferty pracy można znaleźć na stronie: http://www.mup.lublin.pl/

Lublin nie ma się czym pochwalić

*Przybywa bezrobotnych
Na koniec stycznia w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie zarejestrowanych było 16 120 osób bezrobotnych. To o blisko 30 proc. więcej niż w styczniu 2009 r. Natomiast stopa bezrobocia w naszym mieście sięgnęła w styczniu 10 proc. i była najwyższa od maja 2007 r. Przez cały styczeń w pośredniaku tworzyły się gigantyczne kolejki lublinian starających się o status osoby bezrobotnej.
*Mamy najniższe pensje
Wśród dużych miast w kraju, Lublin znajduje się na końcu tabeli pod względem zarobków. Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najwyższe dochody w 2009 r. osiągali warszawiacy - średnio 5,2 tys. zł. Zaś lublinianie zaledwie 2,8 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski