18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół powizytkowski: Odkryli kryptę z ludzkimi szczątkami

EP
Kryptę, fragment cmentarza i pochówki w trumnach odkryli archeolodzy pracujący w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza w Lublinie. Kim byli i kiedy żyli pochowani tam ludzie dowiemy się prawdopodobnie dopiero po specjalistycznych badaniach.

Ośmioosobowa ekipa prowadzi prace archeologiczne w nawie kościoła. - Wykonaliśmy trzy wykopy. W jednym odkryliśmy kryptę z ludzkimi szczątkami, w drugim fragment cmentarza, a w trzecim, pochówki w trumnach. To był mówiąc wprost, prawdziwy strzał w dziesiątkę - przyznaje Rafał Niedźwiadek, który kieruje całą grupą.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile osób zostało pochowanych w badanym miejscu i kim one są. - Wczoraj zbadaliśmy jeden z pochówków wykrywaczem metali. Nie znaleźliśmy żadnych przedmiotów, a to może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z biednymi ludźmi. Z drugiej strony w średniowieczu regułą były tzw. ubogie pochówki. Możliwe też, że zmarli zostali po prostu okradzeni - tłumaczy.

Nie ma jasności także co do okresu z którego pochodzi cmentarz. - Do tej pory myśleliśmy, że istniał jeszcze przed czasami Władysława Jagiełły. Dziś skłaniamy się ku twierdzeniu, że mógł funkcjonować także wtedy kiedy istniała świątynia. Krypty, które odkryliśmy są prawdopodobnie młodsze. Znaleźliśmy w nich wrzucone luzem ludzkie szczątki - tłumaczy.

Okazuje się, że nie ma w tym nic zaskakującego. - Nasi przodkowie przy okazji porządkowania cmentarzy często zbierali zapomniane szczątki, a na starym miejscu chowali nowe osoby. Zdarzało się też, że przeorywali cmentarze i w ziemi wymieszanej z ludzkimi szczątkami chowali kolejne trumny - wyjaśnia Niedźwiadek.

Tak naprawdę nie wiadomo jakie jeszcze tajemnice kryje świątynia przy ul. Narutowicza. W kościele jest dziewięć krypt z czego największa pod chórem i prezbiterium. Ta ostatnia będzie badana na końcu.

Po badaniach wykopaliskowych naukowcy będą prowadzić badania antropologiczne, radiowęglowe i kostiumologiczne. - Dzięki nim, być może dowiemy się kto i kiedy został tam pochowany, w jakiej był kondycji fizycznej i jaki miał status społeczny - tłumaczy Niedźwiadek.

Prace archeologiczne towarzyszą remontowi świątyni. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zwany też powizytkowskim lub pobrygidkowskim został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem.

Koszt remontu świątyni to prawie 16 milionów złotych, z czego prawie 12 mln da Unia Europejska. Prace zakończą się pod koniec 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski