Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont placu Litewskiego. Zobacz, co archeolodzy znaleźli w ziemi (ZDJĘCIA)

MS
Archeolodzy z placu Litewskim przekazali właśnie do ratusza miesięczny raport ze swoich prac. Dowiadujemy się z niego, że w tym miejscu znajdowane są obiekty datowane nawet na okres neolitu.

O odkryciach z Litewskiego pisaliśmy już kilkakrotnie, m.in. o znalezionych w czasie remontu placu jagiellońskich denarach i tunelu z okresu II wojny światowej. Nie mówiąc już o pochówkach związanych z cmentarzem, który znajdował się przy kościele i klasztorze Bonifratrów oraz o reliktach fundamentów soboru prawosławnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Czytaj także:
Przebudowa placu Litewskiego. Archiwum Państwowe w Lublinie bada dokumenty znalezione na budowie
Przebudowa placu Litewskiego. Fundamenty cerkwi będą widoczne

Okazuje się, że ślady ludzkiej bytności na placu Litewskim są dużo starsze. - Archeolodzy odkryli pojedyncze ułamki naczyń kultur rolniczych z okresu środkowego neolitu (ok. 3000 – 2000 p.n.e.) - podaje Urząd Miasta Lublin.

Z kolei w miejscu, gdzie była rozebrana właśnie fontanna, archeolodzy znaleźli zagłębienie wyłożone opoką wapienną, być może po oczku wodnym. - Specjaliści z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS pobrali próbki gleb, żeby stwierdzić, czy tak było rzeczywiście - mówi archeolog Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee-Badania i Nadzory Archeologiczne.

"W XVI i XVII wieku wokół terenu dzisiejszego placu zaczęły powstawać pałace. Odpadki z nich prawdopodobnie wyrzucano na obszar placu, ponieważ w czasie obecnej przebudowy badacze znaleźli dużo potłuczonych naczyń z tego okresu, czasem wyrobów dość luksusowych, które mogły służyć jako zastawa stołowa i kuchenna w pałacach" - czytamy w informacji UM Lublin.

Niespodzianką były znaleziska z okresu II wojny światowej m.in. zakopane w ziemnym dole zwęglone dokumenty poniemieckie i fragmenty gazet informacyjnych dla żołnierzy III Rzeszy. "Mimo działania ognia można odczytać ich fragmenty, więc wiadomo, że były to między innymi instrukcje wydane dla żołnierzy niemieckich. Zawierały przydatne zwroty w językach polskim i rosyjskim, przewodniki i mapy Polski i Związku Radzieckiego oraz wykaz pociągów jadących do Stalingradu i z powrotem" - informuje Urząd Miasta Lublin.

Odsłonięto także, od strony Hotelu Europa, tunel z okresu okupacji, z którego saperzy usunęli półmetrowy pocisk artyleryjski.
- Tunel się rozgałęzia, jedna część prowadzi w kierunku pomnika Unii Lubelskiej, a druga w stronę pałacu poradziwiłłowskiego (obecny gmach politologii) - podaje archeolog Rafał Niedźwiadek.

Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie, podkreśla, że nadzór archeologiczny jest przewidziany dla całego okresu przebudowy placu Litewskiego. - Zakres prac z pewnością będzie zależał od tego, co będzie jeszcze odnajdowane. Decyzje w tej kwestii należą do wojewódzkiego konserwatora zabytków - wyjaśnia Hubert Mącik.

Na razie archeolodzy odkrywają kolejne kości związane z cmentarzem przy kościele Bonifratrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski