Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat „od dzieci” zostaje na Rusałce, ale zmieni miejsce. Gdzie będzie działał?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce kreatywnej, nieszablonowej zabawy. Od tego sezonu zmienia lokalizację. Ale nie przenosi się daleko, dalej pozostaje na Rusałce.
Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce kreatywnej, nieszablonowej zabawy. Od tego sezonu zmienia lokalizację. Ale nie przenosi się daleko, dalej pozostaje na Rusałce. archiwum
Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce kreatywnej, nieszablonowej zabawy. Od tego sezonu zmienia lokalizację. Ale nie przenosi się daleko, dalej pozostaje na Rusałce.

Przez siedem lat Rezerwat Dzikich Dzieci mieścił się przy ul. Dolnej Panny Marii 8. To teren, w pobliżu parkingu, który był udostępniany przez archidiecezję lubelską.

Teraz zmienia lokalizacje, ale nie przenosi się daleko. Będzie działał na terenach na Rusałce, oddalonych od poprzedniego miejsca o ok. 200- 300 metrów.

- Dopinamy formalności, dzięki którym przekażemy teren o łącznej powierzchni ponad 1 hektara do Centrum Kultury w Lublinie z przeznaczeniem na przygodowy plac zabaw, zwany jako Rezerwat Dzikich Dzieci – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. Umowa użyczenia zawarta zostanie na okres do 3 lat, z możliwością wydłużenia tego terminu.

- Możemy teraz spać spokojnie, nowa lokalizacja została przyznana, teraz trzeba ten teren dobrze zaaranżować – mówi Dominika Krzyżanowska z Centrum Kultury.

Działka w pierwszej kolejności zostanie ogrodzona.

– Bez tego nie będzie można mówić o bezpieczeństwie przyszłych użytkowników – wyjaśnia Krzyżanowska.

Ma pojawić się monitoring. Trzeba podłączyć niezbędne media, przed wszystkim doprowadzić prąd. Wykonać oświetlenie.

- Będą też nasadzenia roślin, aby zaaranżować teren przyszłego przygodowego placu zabaw – dodaje Krzyżanowska.

Formuła działalności będzie taka sama jak dotychczas. Mają się jednak pojawić nowe elementy. Jednym z pomysłów jest uruchomienie rodzinnego „kina pod chmurką”. Na terenie RDD mają stanąć kontenerowe budynki, aby rezerwat mógł docelowo działać przez cały rok.

Kiedy zostanie zainaugurowana działalność w nowym miejscu?

– Chcielibyśmy działać w lipcu i sierpniu, czyli tak jak dotychczas. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko wykonane zostaną wszystkie niezbędne prace – zastrzega Krzyżanowska. I tłumaczy: - To jak z remontem mieszkania: planujemy prace na miesiąc a później, że względu na nieprzewidywalne okoliczności, trwają dużo dłużej.

W prace przy zagospodarowaniu terenu mają być włączeni rodzice i opiekunowie dzieci, które będą w przyszłości korzystały z tego miejsca. Chodzi np. o grodzenie działki. Planowana jest też społeczna zbiórka pieniędzy, aby sfinansować część z niezbędnych inwestycji.

W 2023 r. Rezerwat Dzikich Dzieci działał od 1 lipca do 3 września. W tym czasie odwiedziło go 6824 dzieci. Zorganizowano 641 godzin warsztatów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski