Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Robotnicy wykazali się ogromną odwagą" Obchody 43. rocznicy lubelskiego lipca już w ten weekend

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Jan Trembecki / archiwum Kuriera Lubelskiego
Kilkadziesiąt tysięcy strajkujących i ponad 172 zakłady pracy, które stanęły. Mówi się, że lubelski lipiec 80' był preludium tego, co wydarzyło się w Gdańsku. Po raz 43. w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające to wydarzenie.

Wszystko zaczęło się 8 lipca 1980 roku od strajku pracowników WSK Świdnik, którzy zszokowani byli nowymi cenami posiłków na pracowniczej stołówce. Później strajki rozproszyły się na całą Lubelszczyznę i trwały do 25 lipca. Strajkowano nawet w miejscach gdzie sam sekretarz Gierek się nie spodziewał, że strajki dotrą. Takim przykładem jest Chełm czy Biała Podlaska. Jak wylicza Marian Król, do strajku włączały się różne zakłady pracy, takie jak kolej, MPK, FSC. Lubelski lipiec 80' przełamał barierę strachu i rozprzestrzenił się po całej Polsce, a także świecie.

- Wydarzenia lubelskiego lipca odcisnęły piętno i pokazały w jaki sposób upominać się wówczas o demokrację. Ten powiew wolności z Lubelszczyzny był tak daleko idący że przyszedł sierpień i cała Polska upomniała się o swoje prawa i dało nam to Solidarność - powiedział Marian Król, przewodniczący Regonu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.

Lubelszczyzna w tamtym czasie pokazała skuteczność metody strajku okupacyjnego, który był o wiele bezpieczniejszy od demonstracji ulicznych. Wydarzenia z naszego województwa pokazują, że władze komunistyczne mogą się ugiąć i przystać na żądania klasy robotniczej. W celu uniknięcia rozlewu krwi i prowokacji działania robotników zmusiły komunistyczne władze do podpisania porozumienia. Taka sytuacja była pierwszą w historii PRL-u.

Jak wspomina Król, który od samego początku uczestniczył w lubelskich strajkach, lipiec to nie był czas sielanki, tylko trudną walką i grą o przetrwanie tego okresu czasu oraz czasem zbudowania solidnych fundamentów, które będą kolejnymi krokami do demokracji i wolności. Jak dodał, upamiętnienie tych wydarzeń jest ważne, w szczególności z punktu widzenia współczesnej młodzieży, aby wiedza o tych wydarzeniach przekazywana była kolejnym pokoleniom.

Z tej okazji już w najbliższą niedzielę (23 lipca) odbędą się uroczystości rocznicowe tych wydarzeń. Tradycyjnie zostaną złożone kwiaty pod Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka, w siedzibie zarządu odbędzie się uroczyste posiedzenie Solidarności. Obchody zakończą się konferencją "Święty Jan Paweł II - wdzięczność i zobowiązanie". Odbędzie się w auli Caritas Lublin przy ulicy Wyszyńskiego, a wśród prelegentów pojawią się wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski