MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rondo zrobione. Korki przy wyjeździe z os. Borek zniknęły

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Prawie 12 mln zł kosztowała przebudowa drogi krajowej numer 82 w Turce. Na inwestycji skorzystali m.in. mieszkańcy os. Borek, bo dzięki wybudowaniu ronda przestali stać w korkach przy wyjeździe w kierunku Lublina.

Drogowcy zakończyli prace budowlane w Turce jeszcze pod koniec 2020 r. Teraz wykonana droga otrzymała niezbędne pozwolenia na użytkowanie. – To największa inwestycja w gminie – podkreśla Edwin Gortat, wójt gminy Wólka.

– Największa i najbardziej oczekiwana przez mieszkańców, zwłaszcza tych z osiedla Borek – dodaje Edyta Dobek, przewodnicząca Rady Gminy Wólka. I wyjaśnia: – Wyjazd z osiedla w kierunku Lublina stał się komfortowy, nie trzeba już stać w długich korkach. Zrobiło się w końcu bezpiecznie, wcześniej na tym skrzyżowaniu dochodziło do wielu kolizji.

Przebudowa drogi krajowej nr 82 łączącej Lublin z Łęczna i Włodawą rozpoczęła się w styczniu 2020 r. Roboty objęły odcinek od węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina do skrzyżowania DK82 z ul. Dębową i Świerkową w Turce. Na odcinku ok. 800 metrów powstała dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

W miejscu skrzyżowania DK82 z ul. Dębową powstało rondo turbinowe. – Zrobiło się bezpiecznie. O wprowadzenie takiego rozwiązanie walczyliśmy przez 10 lat. Koncepcja rozwiązania, którą teraz zostało wprowadzone była wypracowana w 2014 roku – przypomina Gortat.

– Realizujemy nie tylko duże inwestycje, ale również te mniejsze, razem z samorządami, a celem jest poprawa bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych. Przebudowa drogi i budowa ronda w Turce jest tego dowodem. Inwestycja ta znacznie poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku drogi krajowej nr 82. Z obliczeń wykonanych w 2015 roku w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu wynika, że dobowy ruch na fragmencie od węzła Lublin Tatary do Łuszczowa wynosi prawie 17 tys. pojazdów na dobę – wylicza Krzysztof Zwolan, zastępca dyrektora oddziału ds. zarządzania drogami i mostami.

Dla porównania dobowy ruch na krajowej „dziewiętnastce” w miejscowości Niemce – jednego z najbardziej korkujących się miejsc na drogach krajowych - to 25 tys. pojazdów.

– Widzimy tę inwestycje głównie przez pryzmat ronda, bo jego powstanie najbardziej zmieniło życie mieszkańców, ale zakres zmian jest o wiele większy - podkreśla Gortat.

W ramach inwestycji wybudowane zostały też chodniki, zatoki autobusowe, oświetlenie, odwodnienie trasy, a także parking typu „parkuj i jedź” z 20 miejscami postojowymi oraz przebudowane wloty w ul. Dębową i ul. Świerkową. Ponadto wybudowana została droga wewnętrzna (ul. Malinowa).

– To strategiczna trasa. Korzyści z jej przebudowy odczuje nie tylko Turka, nie tylko osiedle Borek ale też mieszkańcy 18 miejscowości na terenie gminy. Skorzystają też wszyscy podróżujący np. na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie – dodaje Gortat.

Rondo zrobione. Korki przy wyjeździe z os. Borek zniknęły

Inwestycja realizowana była ze środków Skarbu Państwa we współpracy z gminą Wólka oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020. Koszt robót wyniósł ok. 11,9 mln zł.

Zobacz również:

Kolizja dwóch aut na ul. Nałęczowskiej w Lublinie

Zderzenie aut na skrzyżowaniu na ul. Nałęczowskiej w Lublini...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski