Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zadłużenie lubelskich szpitali. To już ponad 860 mln złotych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Ta kwota dotyczy szpitali wojewódzkich podległych marszałkowi. W lutym powołał on do życia społeczną radę ds. ochrony zdrowia, która miała zająć się „uzdrowieniem” tej sytuacji. Sęk w tym, że rada nie spotkała się ani razu od momentu jej powstania.

- Społeczna Rada ds. Ochrony Zdrowia nie zebrała się od jej powołania w lutym tego roku. W tym czasie w Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej przygotowano dokument pod roboczą nazwą „Lubelska pełnoprofilowa ochrona zdrowia”. Przedstawia on m.in. diagnozę sytuacji w służbie zdrowia i propozycje zmian. Jeśli marszałek zaakceptuje ten dokument, to wówczas Rada będzie miała materiał do pracy - tłumaczy Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Przypomnijmy, że radę powołał Zarząd Województwa, który następnie ogłosił to w błysku fleszy. Sam marszałek mówił wtedy, że do współpracy w zespole zaprosił specjalistów z Lubelszczyzny, którzy o służbie zdrowia wiedzą bardzo dużo. - Będą mogli nam pokazać w jakim kierunku zmierzać - mówił Jarosław Stawiarski.

Wicemarszałek Wojciechowski wskazał na jeden istotny problem: - A mianowicie zadłużenie wszystkich placówek. Bardzo istotny jest też fakt, że do tej pory nie było współpracy między szpitalami klinicznymi i placówkami podległymi zarządowi województwa. Jako nowy zarząd obiecujemy, że to się zmieni - dodał Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek.

Na razie na obietnicach się skończyło, bo społeczna rada ds. ochrony zdrowia nie miała okazji się zebrać oraz dostać szansy przedstawienia swoich propozycji. W tym czasie Zarząd Województwa zdążył odwołać kilku dyrektorów lubelskich szpitali, jak np. przy Kraśnickiej czy w Chełmie.

Zadłużenie szpitali wojewódzkich podległych marszałkowi wynosi obecnie już 861 mln złotych. Jakie kroki zamierza podjąć Zarząd Wójewództwa w tej sprawie?

- W związku z narastającym długiem szpitali podległych samorządowi województwa podjęto decyzję o zmianie warunków spłaty zobowiązań najbardziej zadłużonych szpitali, celem ograniczenia kosztów finansowych obsługi długów - odpowiada Małecki.

Rzecznik marszałka dodaje: - Niezależnie od powyższego szpitale opracowały programy naprawcze, których skuteczna realizacja pozwoli na zatrzymanie tempa wzrostu zadłużenia. Departament Zdrowia i Polityki Społecznej został zobowiązany do stałego monitorowania realizacji programów i informowania zarządu o efektach lub ich braku. W zależności od aktywności poszczególnych podmiotów będą podejmowane decyzje zarządcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski