Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rower miejski w Lublinie. Koniec jazdy za darmo. Sprawdź, od kiedy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Od sześciu lat lublinianie korzystający z roweru miejskiego nie płacą za pierwsze 20 minut jazdy. To się zmieni. Od przyszłego roku znika ta „ulga”. Ale okazuje się, że nie dla wszystkich. Będą mogli na nią liczyć posiadacze Lubelskiej Kart Miejskiej, czyli ci którzy płacą PIT w Lublinie.

Duże zmiany szykują się w funkcjonowaniu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Ratusz podał wyniki konsultacji społecznych z mieszkańcami dotyczących funkcjonowania systemu od przyszłego roku. To, co najbardziej dotknie użytkowników to likwidacja darmowych pierwszych 20 minut jazdy. Nie będzie można też – co sugerowali uczestnicy konsultacji – zostawić roweru poza uliczną wypożyczalnią.

Konsultacje trwały przez miesiąc (15 kwietnia – 15 maja). Uczestniczyło w nich 106 osób (najmłodsza miała 17 lat, najstarsza – 70). Miały one „podpowiedzieć” urzędnikom, jak ma działać Lubelski Rower Miejski w latach 2021 – 2023. Z końcem tego sezonu wygasa umowa z dotychczasowym operatorem LRM czyli spółką Nextbike. Ratusz musi ogłosić przetarg aby znaleźć firmę, która zajmie się rowerami od 2021 r.

Darmowa jazda do likwidacji

Wśród tematów „do dyskusji” urzędnicy wskazali możliwość likwidacji „darmowych minut”. Obecnie za pierwsze 20 minut przejazdu nie trzeba płacić. I zdecydowana większość użytkowników miejskich jednośladów korzysta z tej możliwości. Darmowe przejazdy stanowią łącznie 86 proc. podróży. Urzędnicy chcą aby od 2021 r. pierwsze pół godziny podróży kosztowało złotówkę. Dla 42 proc. badanych jest to pomysł do zaakceptowania, ale 46 proc. uczestników konsultacji - mówi „nie” takiemu rozwiązaniu.

Wśród uwag zgłoszonych przez mieszkańców pojawiła się taka aby dalej pozostawić „darmowe minuty”. Na to „nie” mówi ratusz.

„Wysokie koszty zakupu i utrzymania systemu LRM wymuszają zwiększenie udziału użytkowników w kosztach” - argumentują urzędnicy. Przychylnym okiem natomiast patrzą na przyznanie prawa do 20 bezpłatnych minut posiadaczom Lubelskiej Karty Mieszkańca czyli osobom płacącym PIT w Lublinie.

23 proc. badanych uważa „że to dobry pomysł” aby LRM był systemem całorocznym. Kolejnych 40 proc. popiera to rozwiązanie z zastrzeżeniem, że system funkcjonowałby tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. 13 proc. uważa, że nie ma potrzeby aby LRM działał przez cały rok.

Według badanych modyfikacji w rowerach wymagają biegi i przerzutki (77 proc. badanych), siodełka (56 proc.), hamulce (47 proc.). Z konsultacji wynika, że LRM rzadko służy jazdom rekreacyjnym. Najczęściej jednoślady są wykorzystywane jako środek dojazdu do szkoły, uczelni, pracy (46 proc.).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski