MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny warzyw na Lubelszczyźnie: Ogórki i pomidory tanieją

Barbara Wójtowicz
Najszybciej zmieniają się ceny czereśni, fasoli szparagowej i bobu. Taniej niż przed tygodniem możemy też kupić ogórki, pomidory, cebulę i marchew. Zdecydowanie poszła w górę cena malin.

- Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ogórki, bo gospodynie właśnie zaczynają robić z nich przetwory. Podobnie jest z malinami. Klienci pytają też o śliwki i nektarynki, bo sezon na nie dopiero się zaczyna - mówią sprzedawcy.

Różnice w cenach owoców i warzyw możemy zaobserwować nawet na poszczególnych stoiskach na tym samym targu. Taniej swoje produkty sprzedają rolnicy, drożej handlarze, którzy owoce i warzywa kupują najpierw na giełdzie.

Najniższe ceny są u rolników sprzedających poza targiem, a więc tych, którzy nie muszą płacić za miejsce na placach. Najwyższe ceny oferują sklepy spożywcze.

Przy niektórych produktach, takich jak ogórki, buraki czy marchew, różnice w cenach nie są zbyt duże. Ale już przy porównaniu cen czereśni, malin czy pomidorów zaczynają być widoczne. Klienci po owoce i warzywa częściej przychodzą na targ także dlatego, że mają tam większy wybór.

SONDA Przepisy naszych Czytelniczek na pyszne ogórki

Barbara Dymowska: - Mam świetny sposób na ogórki małosolne. Moja rodzina je uwielbia. Zaczynam od przygotowania roztworu - 1 łyżkę soli dajemy na litr wody. Wkładam ogórki do słoików i poszczególne warstwy przekładam koprem, ząbkami czosnku (ilość wedle uznania) oraz kawałkami korzenia chrzanu. Słoiki dokładnie zakręcam i gotowe.

Czesława Domańska: - Najlepsze są ogórki konserwowe na słodko. Na 4 szklanki wody daję szklankę octu oraz szklankę cukru. Do słoików z ogórkami wkładam gorczycę, ziele angielskie, liść laurowy i koperek. Wlewam zalewę i dobrze zakręcam słoik.

Krystyna Szymańska: - Przygotowuję ogórki w beczce. Na 10 litrów wody daję około 0,5 kg soli, tym roztworem zalewam ogórki. W beczce musi się też znaleźć koper, chrzan, gorczyca, liść laurowy, ziele angielskie, łyżka cukru i łyżeczka kwasku cytrynowego. Maria Pizoń
Ogórki powinny być lekko przywiędłe. Myję je i widelcem robię w nich dziurki. Na zalewę daję jedną łyżkę soli na litr wody. Do słoików wkładam tylko ogórki, koperek, chrzan i czosnek. Wodę gotuję i ogórki zalewam wrzącą zalewą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski