Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różne wymiary straconego czasu. Zdalne lekcje lepsze niż nadrabianie nieobecności

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
istock.com
– Obecnie lekcje prowadzone są w trybie zdalnym w sytuacji, gdy cała klasa odesłana jest na kwarantannę w związku z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Natomiast są częste sytuacje absencji uczniów wynikające z nałożenia kwarantanny z kontaktu poza szkołą lub w związku z sezonem chorobowym, spowodowane innymi infekcjami. Powoduje to zaległości w nauce dużej grupy uczniów nieobecnych na lekcjach z różnych powodów – informuje Dariusz Sadowski, radny miejski Lublina.

Samorządowiec zwraca na to uwagę w interpelacji do zastępcy prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. Prosi w niej o wystosowanie zalecenie do dyrektorów szkół, by umożliwili prowadzenie zajęć równolegle w formie stacjonarnej, jak i zdalnej dla nieobecnych w klasie uczniów, bez względu na powód.

– Sam mam dzieci w wieku szkolnym i wiem, jakie zaległości wywołała pandemia. Każda metoda, która sprawia, że uczniowie będą się uczyć na bieżąco i że ten czas nie będzie stracony, jest nie do przecenienia – dodaje radny Sadowski. Jak odpowiedział prezydent?

– Wskazana podstawa prawna nie obejmuje prowadzenia edukacji zdalnej dla uczniów, w przypadku których nie nastąpiło formalne zawieszenia zajęć – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Nie oznacza to jednak, że Miasto zabrania realizowania lekcji w formie hybrydowej.

– Z jednej strony zależy to od możliwości szkoły, a z drugiej od otwartości nauczycieli. Jest wiele szkół, w której już się takie zajęcia odbywają. Da się to zrobić, ale problemem są uwarunkowania techniczne – tłumaczy Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania. Dodaje również, że w czasie rozmów z dyrektorami szkół zasugerował wprowadzenie takiego rozwiązania, o ile istnieją możliwości sprzętowe.

Jedną ze szkół, w której są chęci do wcielenia pomysłu w życie, jest Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Czwartaków. Na przeszkodzie stoi jednak brak przynajmniej pięciu nowych komputerów.

– Obecnie sprzęt, który posiadamy w salach, uniemożliwia równoległą pracę. Obserwuję zajęcia prowadzone zdalnie, jeśli klasa idzie na kwarantannę, i widzę, że nauczyciele się z tym borykają. Niektórzy przynoszą swój sprzęt, na co wyrażamy zgodę, natomiast komputerowa baza szkolna nie pozwala na sprawne prowadzenie zajęć dla dzieci nieobjętych kwarantanną – mówi Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk, dyrektorka placówki. Jednocześnie podkreśla, że ma świadomość trudnej sytuacji w miejskim budżecie. – Rodzice pozytywnie odnieśli się do pomysłu hybrydowego prowadzenia zajęć. Rada Rodziców podejmie uchwałę w sprawie ewentualnego doposażenia szkoły.

Blaski i cienie zdalnej edukacji

Nauczyciele podkreślają jednak, że prowadzenie zajęć online jest korzystne tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego spotkania.

– Nie tylko ja, ale również całe grono pedagogiczne analizowaliśmy efekty zeszłorocznej zdalnej nauki. Oceny były nawet wyższe niż w przypadku tradycyjnej formy, ale mamy świadomość, że różnie wyglądała samodzielność wykonywania zadań. Jest to więc też praca na wartościach, bo przecież nie uczymy się dla ocen – twierdzi dyrektorka SP6 w Lublinie.

– Uczniowie są nauczeni, że można się nie uczyć i wszystko pozaliczać później. Zadaję im w domu do zrobienia rysunek i nie robią, każę nadrobić na następną lekcję i nie nadrabiają. To samo jest z kolejnymi rysunkami, a kiedy robię z tych rysunków kartkówkę, nikt nic nie umie. Jedyne, o co pytają uczniowie, to kiedy poprawa – mówi anonimowa nauczycielka z województwa. – To już jest stracony czas – dodaje.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski