Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się XX Powszechny Kongres Historyków Polskich. Na otwarciu był Prezydent RP Andrzej Duda (ZDJĘCIA)

Maciej Wijatkowski
Po pół wieku nasze miasto ponownie gości najwybitniejszych polskich historyków i ich kolegów z zagranicy. W środę w Lublinie rozpoczęły się obrady XX Powszechnego Kongresu Historyków Polskich. Gościem honorowym był prezydent Andrzej Duda, który odznaczył uczonych zasłużonych dla nauk historycznych.

Po 50 latach, Lublin ponownie gości blisko 900 najwybitniejszych historyków, najwięcej w dotychczasowej historii tego typu zjazdów. Pierwszy odbył się w Krakowie, jeszcze pod zaborami, w 1880 roku, w 400 rocznicę śmierci Jana Długosza.

Po oficjalnej części, która rozpoczęła się w Centrum Spotkania Kultur, prezydent Duda odznaczył najważniejszymi odznaczeniami państwowymi 11 naukowców, m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski prof. Andrzeja Chwalbę, a Krzyżami Komandorskimi m.in. prof. Jana Pomorskiego i prof. Tomasza Schramma.

- Nie przypominam sobie, żebym przyznał tyle Krzyży Komadorskich jednocześnie tylu osobom reprezentującym jedno środowisko - podkreślał prezydent Duda. - A jest to środowisko wyjątkowe. Przetrwaliście państwo wiele trudnych lat, nawet te 90 - te, kiedy mówienie o narodzie było niemodne. Kosmopolityczna ideologia jednak nie zwyciężyła, nie zawłaszczyła młodych ludzi, a wy nie baliście się być niemodni, propagując naszą historię - mówił.

W imieniu odznaczonych głos zabrał członek zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. Tomasz Schramm z UAM w Poznaniu. - Traktujemy te odznaczenia jako wyróżnienie dla całego środowiska. Historycy nie uprawiają polityki historycznej, uprawiają naukę historyczną. To służba wobec narodu. Dobrze jeśli jest przez polityków doceniana - podsumował profesor Schramm.

- Ukraińcy, Białorusini, wreszcie Litwini, kiedyś najczęściej źle pisali o Unii Lubelskiej - mówił Robert Frost, autor książki „Oksfordzka historia unii polsko - litewskiej”. - Do dziś uważa się, że było to podporządkowanie innych Koronie. Musimy zmienić to myślenie - apelował naukowiec.

Kongres to przede wszystkim okazja do wymiany myśli i dyskusji na temat przygotowanych referatów, które wcześniej zostały opublikowane w internecie. Bardzo ważnym i unikalnym wydawnictwem będzie „Pamiętnik zjazdowy” wydany po polsku i po angielsku.

W czwartek kolejne panele, m.in.: „Którędy do poznania przeszłości? Polska historiografia między X a XX Zjazdem PZHP”, o 10 w LCK, przy Grottgera 2, Sala S4. Również o 10, na KUL: Turniej Planszowych Gier Historycznych. Zjazd zakończy się w sobotę wspaniałym widowiskiem „Bogowie wojny”, o 20 na Arenie Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski