MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się III Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W poniedziałek rozpoczęły się III Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie. Przez tydzień w wybranych szkołach z województwa lubelskiego odbędą się wydarzenia edukacyjne. Wszystko po to, żeby nie zapomnieć o tragedii Holokaustu i pielęgnować pamięć o polsko – żydowskiej przeszłości Lubelszczyzny.

- Spotykamy się, by oddać hołd tym, których nie ma wśród nas, a byli częścią naszego społeczeństwa, budowali wolną niepodległą Polskę, służyli doświadczeniem, pracą, wiedzą i majątkiem. Żydzi dalej byliby częścią naszej społeczności, gdyby w człowieku nie zwyciężyła nienawiść, która doprowadziła do Zagłady 6 mln niewinnych istnień – mówiła we wstępnym wystąpieniu prof. Sabina Bober, inicjatorka wydarzenia.

Zaraz po niej głos zabrała Bożena Ćwiek, dyrektorka Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim: - Naszym celem jest podtrzymanie pamięci o Holokauście, aby ten czas był przestrogą przed rasizmem, uprzedzeniami i nienawiścią – mówiła i podkreślała, że zwłaszcza teraz ważne jest uwrażliwienie młodych ludzi na tę problematykę, by w przyszłości zapobiec aktom ludobójstwa.

Lubelskie obchody oficjalnie otworzyła, prof. Magdalena Charzyńska Wójcik, dziekan wydziału nauk humanistycznych KUL. - Kiedy czytam leksykon „Sylwetki Żydów lubelskich” nie potrafię oprzeć się projektowaniu również alternatywnej historii naszego miasta. Przecież Holokaust oprócz wymiaru indywidualnego i wspólnotowego, odczuwanego przez Żydów, miał wymiar społeczny dla miasta w znaczeniu ponadnarodowościowym i ponadwyznaniowym. Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców Lublina – zaznaczyła dziekan.

Prof. Sławomir Żurek w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule „Dlaczego pamięć o Holokauście dzisiaj jest tak ważna?”. W definicji Holokaustu przytoczył m.in. myśli Zygmunta Baumana, jak i patrona uczelni Jana Pawła II, który, jak podkreślał Żurek, Zagładę traktował w kategorii uniwersalnego doświadczenia całej ludzkości.

– Zagłada traumatyzowała nie tylko Żydów i tych, którzy przeżyli Zagładę, ale świadków i zabójców oraz ich potomków. Wszyscy jesteśmy pokoleniami traumatyzowanymi, ranionymi przez Zagładę – mówił prof. Żurek i podkreślał, że „Polska po wojnie stała się wielkim żydowskim cmentarzem”.

- My wszyscy potrzebujemy odbyć żałobę po polskich Żydach, aby uznać także swoją winę, która objawiała się w bardzo różny sposób, np. poprzez obojętność czy aktywną pomoc nazistom. Pamięć o Holokauście pozwala zrozumieć, do czego może doprowadzić antysemityzm, fałszywa idea, która otumania– zaznaczył.

W drugiej części inauguracji, organizatorzy wręczyli wyróżnienia i nagrody uczestnikom i laureatom pierwszego wojewódzkiego konkursu „Przeminęli cieniem – ludzie, miejsca, wydarzenia, dźwięki…” . Dyplomy uznania dostali także ich nauczyciele: Anna Walaszek i Katarzyna Kasprzycka z IX LO, Justyna Krupińska z IV LO Miłosz Mielecki z III LO i Dawid Gutek z XXIII LO.

Jak co roku w Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie włączyło się kilka szkół z województwa lubelskiego: z Lublina, Lubartowa oraz Świdnika.

Wszystkie odbywające się tam wydarzenia będą tym razem tylko w formie online, uczestnicy połączą się za pomocą platformy MS Teams oraz za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych.

W ramach obchodów w IX LO w Lublinie odbędą się m.in. całotygodniowe warsztaty prowadzone przez uczniów dla uczniów nt. Holokaustu oraz wystawa „Nasi sąsiedzi – Żydzi na Lubelszczyźnie. W Czwórce przez cały tydzień na stronie internetowej szkoły będą pojawiać się różne materiały dot. pamięci ofiar Holokaustu w naszym regionie, poznamy m.in. szkolną historię obchodów tych dni w latach ubiegłych, obejrzymy wystawę „Rebeka, Sara, Miriam – koleżanki”, a także przeczytamy specjalny numer gazetki szkolnej „Czwórka z Plusem”.

W Lubartowie uczniowie klas ósmych SP nr 3 im. Piotra Firleja porozmawiają ze świadkiem historii, ks. Szymonem Tomaszewskim, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, obejrzą prelekcje i prezentacje dot. tematyki Holokaustu oraz kultury i tradycji lubartowskich Żydów.

Z kolei w Świdniku licealiści z II LO im. K.K. Baczyńskiego spotkają się z Józefem Psiukiem, byłym więźniem Majdanka, a także poznają laureatów konkursu plastycznego „„Auschwitz nie spadło z nieba...”, a uczniowie SP nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie obejrzą wystawę pt. „Tradycje i zwyczaje żydowskie”.

27 stycznia uczestnicy z udziałem wiceprezydenta miasta i wicemarszałka zapalą symboliczne znicze i złożą kwiaty pod pomnikiem Ofiar Getta w Lublinie. Uroczystości związane z tym dniem będą również odbywały się w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu, tam zgromadzeni złożą hołd ofiarom w Niszy Ohel.

- 27 stycznia to bardzo symboliczna data. Przypada wtedy rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W 2005 r. ONZ ustanowiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina prof. Sabina Bober.

Jak zapowiadają organizatorzy, po ustaniu pandemii na uczestników obchodów będzie czekać wiele atrakcji. M.in. wycieczka po miejscach pamięci związanych z zagładą żydowskiej ludności Lublina. Szczegółowe informacje poznamy na facebooku Pracowni.

Głównymi organizatorami obchodów są m.in. Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL oraz Pracownia Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek woj. lubelskiego.

Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski