MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Park Naukowo-Technologiczny w Lublinie (wideo)

Miłosz Bednarczyk
Park Naukowo-Technologiczny zaprojektowało biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha
Park Naukowo-Technologiczny zaprojektowało biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha
Trzy lata temu Duńczycy oskarżyli Polaków, że po zjedzeniu polskich malin zmarło pięć osób. Żeby udowodnić, że to nieprawda, trzeba było wysłać owoce do Anglii. Bo w Polsce nie było odpowiedniego laboratorium. Teraz będzie.

 

Pierwsze w kraju centrum badania surowców spożywczych z atestem Unii Europejskiej znajdzie się w Parku Naukowo-Technologicznym na Felinie. Zajmie parter segmentu laboratoryjnego, który właśnie został oddany do użytku.

- Już 1 lutego wprowadzą się tam dwie firmy: Laboratorium Badań Genetycznych i Lubelskie Centrum Konsultingowe - mówi Jarosław Momot, prezes Parku.

Miesiąc później laboratoria zacznie urządzać Politechnika Lubelska. - Razem z Uniwersytetem Medycznym planujemy uruchomić nowy kierunek: inżynierię biomedyczną - wyjaśnia prof. Marek Opielak, rektor PL. - Właśnie na to przeznaczymy ponad 300 mkw. w Parku.

Jeszcze więcej, ponad 1,2 tys. mkw, ma tam Uniwersytet Przyrodniczy. Za prawie 22 mln zł ze środków unijnych uruchomi Centralne Laboratorium Aparaturowe. Będzie w nim można badać wszystkie surowce spożywcze, od warzyw i owoców, przez zboża, aż po biopaliwa.

- Efekt? Takie sytuacje, jak ta z malinami, już nam się nie przytrafią - tłumaczy kanclerz UP Henryk Bichta. Wszystkie te laboratoria ruszą jeszcze w tym roku.

Oprócz części laboratoryjnej, na razie gotowy jest stan surowy segmentu konferencyjnego. Budowa obu pochłonęła ponad 26,6 mln zł. Koszty pokrywał samorząd województwa.

 

Teraz swoje nakłady województwo zamieni na akcje w spółce Park Naukowo-Technologiczny Województwa Lubelskiego S.A. i stanie się jej większościowym udziałowcem - mówi wicemarszałek Jacek Sobczak. Na razie był nim Uniwersytet Przyrodniczy, który oddał pod Park swoje tereny na Felinie.

Wkrótce udziałowcem spółki zamierza zostać samorząd Lublina. - Chcemy, żeby w Parku poruszana była tematyka energii odnawialnej, tak ważnej dla naszego miasta - tłumaczy prezydent Adam Wasilewski..

- Taka jest idea Parku. Ma pomagać we współpracy między władzą publiczną, uczelniami i przedsiębiorcami - podkreśla marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

- Żeby skrócić drogę od pomysłu do przemysłu - dodaje rektor Opielak.

Pozostała część Parku (segmenty biurowe, socjalne i wystawiennicze) mają być gotowe do 2011 r., głównie dzięki środkom unijnym.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski