Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył egzamin radcowski. Zobacz jak wygląda to w Lublinie [ZDJĘCIA]

ask
Egzamin radcowski w Lublinie
Egzamin radcowski w Lublinie Jacek Babicz
W środę ruszył egzamin radcowski. Przez trzy najbliższe dni z testami w Lublinie zmierzą się 144 osoby. Rok wcześniej zdawało 277 osób. Zdawalność wyniosła wtedy 83,39 procent.

W tym roku po raz pierwszy egzamin radcowski będzie trwać trzy, a nie, jak dotychczas, cztery dni. Wszystko dlatego, że ustawa deregulacyjna zniosła test z wiedzy prawniczej.

- Pierwszego dnia egzaminów zdający będą rozwiązywać zadanie z prawa karnego. Dzień później - z prawa cywilnego, a ostatniego dnia – dwa zadania: z prawa gospodarczego i z prawa administracyjnego - tłumaczy Ewa Urbanowicz-Jakubiak, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.

Jak będzie wyglądać egzamin radcowski?
Zdający będą musieli sporządzić apelację z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w oparciu o specjalnie przygotowane akta sprawy i umowę cywilnoprawną na podstawie założeń wynikających z zadania. Jednym z elementów zadania egzaminacyjnego jest też decyzja zdających o sporządzeniu apelacji albo opinii prawnej o braku podstaw do wniesienia apelacji.

- Czas na opracowanie zadania z zakresu prawa karnego oraz prawa cywilnego wynosi po 6 godzin, a na zadania z zakresu prawa gospodarczego i administracyjnego przeznaczono łącznie 8 godzin - dodaje Ewa Urbanowicz-Jakubiak.

W tym roku do egzaminu przeprowadzonego w Lublinie przystąpiły 144 osoby (w tym 18 spoza aplikacji radcowskiej). Rok wcześniej zdawało 277 osób. Zdawalność wynosiła 83,39 procent.

Co robi radca prawny?
Radca prawny zajmuje się profesjonalną obsługą prawną, a jego uprawnienia są niemal identyczne jak uprawnienia adwokata. Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, w tym - udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Radca prawny może reprezentować klienta przed sądami powszechnymi wszystkich instancji, Sądem Najwyższym, sądami administracyjnymi oraz wszelkimi urzędami w sprawach cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, czy w sprawach o wykroczenia. Co więcej, od 1 lipca 2015 roku radca prawny, tak jak adwokat, może występować w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w sprawach o przestępstwa skarbowe.

- Radca prawny to zawód zaufania publicznego - podkreśla Ewa Urbanowicz-Jakubiak, rzecznik prasowy OIRP w Lublinie. - Obowiązują go zasady etyki radcy prawnego, obowiązek zachowania w tajemnicy przekazanych mu informacji związanych z wykonywaniem zawodu. Radca prawny wykonujący zawód podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu pomocy prawnej.

Jak rozpoznać radcę? Podczas rozpraw sądowych obowiązuje strój urzędowy: czarna toga z ciemnoniebieskim żabotem i wypustkami przy kołnierzu i rękawach.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski