Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kampania informacyjna dotycząca Europejskiego Planu Walki z Rakiem

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Unia Europejska na walkę z rakiem przeznaczy 4 miliardy euro. Właśnie ruszyła związana z nią kampania informacyjna, którą w naszym regionie zainaugurował europoseł Krzysztof Hetman.

Na początku tego roku Komisja Europejska przygotowała i opublikowała plan walki z rakiem. Na jej cel Unia Europejska przeznaczyła 4 miliardy euro, z czego znaczna część tej kwoty ma trafić do Polski.

Z prognoz opracowanych przez ECIS na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że rok temu w Polsce mogło zachorować na raka około 196 tys. osób, a około 118 tys. osób umarło wskutek choroby nowotworowej. Według zebranych danych z 2019 roku spośród 102 terapii lekowych stosowanych w Europie Zachodniej i USA, polscy pacjenci mają dostęp tylko do 18.

– Kod genetyczny warunkuje zachorowalność na raka, ale jednocześnie nie można doprowadzić do sytuacji, w której to kod pocztowy będzie warunkiem tego, aby wcześnie wykryć nowotwór i skutecznie go wyleczyć, a niestety dzisiaj tak jest, ponieważ tylko połowa innowacyjnych terapii, które są dostępne w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych jest dostępna w Polsce – mówił podczas piątkowej konferencji europoseł Krzysztof Hetman i tłumaczył, że skuteczność leczenia, czyli przeżycie pacjenta od momentu wykrycia raka w ciągu kolejnych pięciu lat szacuje się w Polsce na 48%, z kolei w Europie Zachodniej ten czynnik jest wyższy o ponad 20 proc.

- Wyraźnie widać, że niestety kod pocztowy odpowiada czy osoba, która zachoruje na raka będzie miała szansę przeżyć – mówił europoseł i zwrócił uwagę, że ten problem nie dotyczy tylko podziału wschód-zachód Europy. - Osoby z obszarów wiejskich mają o wiele trudniejsze warunki do tego, aby wcześniej podjąć diagnostykę i skuteczne leczenie niż osoby pochodzące z dużej miejskiej aglomeracji – dodał.

- Szacuje się, że w 2035 roku w Unii Europejskiej za większość zgonów będzie odpowiadał różnego rodzaju nowotwór. Może tak być, ale nie musi. Dlatego podjęliśmy te działania i Komisja Europejska ogłosiła Europejski Plan Walki z Rakiem - podkreślił.
- Europejski Plan Walki z Rakiem to pierwszy krok do utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.

W ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem możemy wyróżnić cztery obszary działań, takie jak: profilaktyka, wczesne wykrywanie nowotworów i zapewnienie dostępu do badań przesiewowych, diagnozowanie i leczenie oraz poprawa jakości życia osób chorych i wyleczonych, w tym rehabilitacja.

- Chciałbym, żeby wszystkie osoby, które walczą z tą straszna chorobą wiedziały, że nie są w tym same. Podejmujemy działania, aby te terapie innowacyjne, leki, które stosuje się w Europie Zachodniej, a które nie są dostępne w Polsce, że już mam nadzieje wkrótce, będzie można z nich tutaj także skorzystać – zaznaczył Hetman.

I jak zapowiedział, że kampania informacyjna w naszym regionie nie będzie polegała tylko na rozmieszczeniu bilbordów. Za miesiąc europoseł planuje zorganizować dużą lubelską konferencję poświęconą problemom onkologicznym, a już dziś można skorzystać ze specjalnej strona internetowej przybliżającej te zagadnienia: www.pokonajMYraka.pl.

- Każdy człowiek, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien mieć takie samo prawo do wysokiej jakości opieki medycznej, diagnostyki i leczenia, taki sam dostęp do leków i takie same nadzieje na przeżycie w przypadku zachorowania na raka – podsumował europoseł Krzysztof Hetman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski