MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy zwracają się do Beaty Szydło o wsparcie dla budowy kopalni w Siedliszczu

Piotr Nowak
Wójtowie i burmistrzowie z powiatu chełmskiego oczekują rządowego wsparcia przy inwestycji. Jednocześnie trwają przygotowania do budowy.

Władze Siedliszcza, Rejowca Fabrycznego i innych gmin, które znajdują się w pobliżu planowanej kopalni im. Jana Karskiego, podpisały we wtorek petycję do premier Beaty Szydło.

Oczekują przychylnej postawy rządu przy przyznawaniu koncesji na wydobycie węgla. Podczas wtorkowej konferencji z udziałem samorządowców i władz spółki Prairie Mining Ltd., która planuje budowę kopalni we wsi Kulik, przychylnie o inwestycji wypowiadał się też Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej i zarząd województwa.

- Kopalnia im. Jana Karskiego to nowe miejsca pracy, to nowe podatki, to nowa szansa dla naszego województwa - przyznał wicemarszałek Krzysztof Grabczuk.

Za realizację inwestycji australijskiej firmy Prairie odpowiada jej polska spółka-córka PD Co. Eksperci szacują zasoby węgla w rejonie wsi Kulik na 6,3 mln ton, co wystarczy na 30 lat działalności kopalni.

- Ale pokłady są jeszcze większe, więc ten czas, w miarę potrzeb, będzie można wydłużyć o kolejne 20 lat - zastrzega Mirosław Taras, wiceprezes PD Co.

Szyb powstanie na terenie gminy Siedliszcze. Dwa miesiące temu radni uchwalili tam, przy wsparciu finansowym Prairie, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W czerwcu rada ma zatwierdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zatwierdzi lokalizację inwestycji.

Później spółka ma złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Jednocześnie Prairie zabiega w Ministerstwie Rolnictwa o odrolnienie gruntów, na których stanąć ma zakład.

Zanim powstanie kopalnia konieczna będzie budowa nowej linii kolejowej i infrastruktury energetycznej. W styczniu Prairie podpisała umowę o przyłączeniu zakładu do sieci PGE. Trwają prace nad projektem nowej linii energetycznej z Wierzbicy do wsi Kulik, którą ma być zasilana przyszła kopalnia.

Jeszcze w ubiegłym roku Prairie zapowiadała wystąpienie do Ministerstwa Środowiska o wydanie koncesji na wydobycie węgla w pierwszej połowie 2017 r. Jednak z ostatnich informacji wynika, że wniosek złoży z półrocznym opóźnieniem.

- Liczę, że w grudniu tego roku będziemy mieli wszystkie dokumenty niezbędne, żeby złożyć wniosek o koncesję. Gdy ją otrzymamy, wchodzimy na plac budowy - mówi Taras.

Głębienie szybów ma się rozpocząć w 2019, a wydobycie w 2023 r. Inwestycja ma być finansowana z kredytów przyznanych przez chińskie banki.

Korowód studencki, Motopiknik, 700 bębnów na 700-lecie Lublina. Zobacz, co się działo
Motopiknik pod Zamkiem. Były samochody i inne atrakcje (DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO)
Bieg w Kazimierzu Dolnym im. Jana Pawła II wygrał Michał Breszka (ZDJĘCIA, WIDEO)
Koziołek Matołek w Lublinie, czyli Festiwal Rzeźb Małych (Bardzo) ZDJĘCIA
700 bębnów na 700-lecie Lublina (DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO)
Zlot food trucków w Lublinie. Przed Felicity królowało jedzenie na kółkach (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski