Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjny projekt otwarcia słynnej katedry na Stokach. Chodzi o efektowne, podziemne zbiorniki na wodę. Staną się wielką atrakcją Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Słynna katedra na Stokach zostanie otwarta dla zwiedzających i stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi.
Słynna katedra na Stokach zostanie otwarta dla zwiedzających i stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Słynna podziemna katedra neogotycka na Stokach, jedna z wizytówek Łodzi, będzie dostępna dla wszystkich chętnych i stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi. Na razie jest to niemożliwe, bowiem „katedra” – jako strategiczny obiekt zaopatrujący łodzian w wodę – jest zwykle zalana wodą i zamknięta dla zwiedzających.

Katedra w Łodzi jak Cysterna Bazyliki w Stambule!

To się zmieni. Chodzi o cztery zbiorniki wodne z kolumnami i sklepieniami do złudzenia przypominającymi gotyckie świątynie średniowieczne. Stąd nazwa: katedra na Stokach. Jest ona w gestii Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, który planuje metamorfozę podziemi polegającą na wyłączeniu z eksploatacji dwóch najstarszych, przedwojennych zbiorników. Inspiracją stała się oblegana przez turystów sławna Cysterna Bazyliki w Stambule, czyli sztuczny, podziemny zbiornik na wodę zbudowany we wczesnym średniowieczu na rozkaz cesarza Justyniana.

Zobacz więcej zdjęć

Obecnie pracownicy ZWiK przygotowują dokumentację, która pozwoli przekształcić „katedrę” w miejsce do zwiedzania. Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym roku. W planach nowa aranżacja wnętrz z akcentem na oświetlenie oraz przebudowa pobliskiej infrastruktury. Ponadto w podziemiach pojawi się stała wystawa o historii Łodzi na przełomie XIX i XX wieku.

Gotyckie kolumny i sklepienia na Stokach

Podziemne arcydzieło architektury - zaprojektowane przez znanego inżyniera angielskiego Williama H. Lindleya- wciąż robi na widzach ogromne wrażenie. W latach 1935-37 powstały dwa pierwsze zbiorniki o pojemności 15 tys. metrów sześc., czyli 15 mln litrów każdy, a w latach 1949-53 kolejne dwa takie same. Każdy miał 60 m szerokości i długości oraz sześć metrów wysokości.

Ponadto w każdym było 81 "gotyckich" kolumn i 100 kopuł. Stąd fascynujący wygląd wnętrz. Do budowy użyto wysokiej klasy cegieł oraz - jako wiązania - najwyższej klasy cementu. Dzięki temu zbiorniki nadal są - mimo wilgoci, chloru i wysokiego ciśnienie wody - w znakomitej kondycji. Dlatego ich remonty i konserwacje, które odbywają się raz na trzy lata, ograniczają się do niewielkich, wręcz kosmetycznych napraw i zabiegów.

Słynna katedra na Stokach zostanie otwarta dla zwiedzających i stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi.

Sensacyjny projekt otwarcia słynnej katedry na Stokach. Chod...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki