Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja zbierania fotografii sprzed lat dworca PKS w Lublinie (ZDJĘCIA)

MS
Jan Trembecki/archiwum Kuriera Lubelskiego
Spółka Lubelskie Dworce ogłosiła właśnie akcję zbierania archiwalnych fotografii, przedstawiających dworzec PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie. To, jak zmieniło się to miejsce, pokazują kadry z archiwum Kuriera Lubelskiego.

- W tym roku obchodzimy 50-lecie powstania dworca autobusowego w Lublinie. Z tej okazji chcemy poprosić o udostępnienie nam archiwalnych fotografii z rodzinnych zbiorów, które zostaną zaprezentowane na jubileuszowej wystawie - pisze Magdalena Kaczanowska ze spółki Lubelskie Dworce.

Tymczasem pokazujemy galerię zdjęć z naszego archiwum, które zeskanował Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Widać na nich modernistyczny pawilon dworcowy, którego okna nie są jeszcze zasłonięte reklamami. O wartościach tego budynku od dawna przekonują przedstawiciele strony społecznej. - Pawilon dworcowy jest na Podzamczu najłatwiejszy do adaptacji. Może być przeznaczony pod usługi handlowe, biura albo dla instytucji kultury - tak mówił architekt Marcin Semeniuk, autor strony "Modernizm w Lublinie" w maju 2015 roku, gdy trwały prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Podzamcza.

Na szczególną uwagę zasługuje fotografia studzienki z dawnej dzielnicy żydowskiej. Do czasu zburzenia na rozkaz Niemców opuszczonych kamienic z getta na Podzamczu, studzienka stała przy ulicy Szerokiej. Obecnie jest na dworcowym placu manewrowym. W PRL-u popadła w taką ruinę, że pojawił się nawet plan jej rozbiórki. Na szczęście nie zgodził się na to ówczesny konserwator, co więcej zalecił remont obiektu. Dzięki czarno-białemu materiałowi filmowemu z okresu II wojny światowej, który został niedawno upubliczniony, poznaliśmy jedną z tajemnic studzienki z Podzamcza. Pierwotnie w środku siedziała osoba, która odbierają od klientów pieniądze za wodę - widać ją na filmie.

Nie udało się za to zachować modernistycznej formy okrąglaka z Podzamcza, czyli siedziby dawnego inspektoratu PZU. Jego przebudowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Budynek z początku lat 50. we współczesnej odsłonie stracił swoje charakterystyczne cechy, jakie w swoim projekcie zaproponował architekt Jan Ogórkiewicz. Dzięki zdjęciom z 1992 roku możemy sobie przypomnieć jego elewację z luksferami, które obecnie zastąpiły zwykłe okna.

CZYTAJ TEŻ:
Getto w Lublinie. Niezwykła kolekcja nieznanych dotąd zdjęć udostępniona Teatrowi NN

ZOBACZ TEŻ: Wielkie czyszczenie mozaiki na dworcu PKS w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Akcja zbierania fotografii sprzed lat dworca PKS w Lublinie (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski