Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin na ponad 3300 zdjęciach Edwarda Hartwiga

Małgorzata Szlachetka
Edward Hartwig/teatrnn.pl/opowiesci
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN uruchomił właśnie stronę internetową, na której znalazło się ponad 3300 zdjęć Lublina autorstwa wybitnego fotografika Edwarda Hartwiga. Obrazowi towarzyszą wybrane wspomnienia lublinian o mieście. - Warto podkreślić, że wiele zdjęć zostanie udostępnionych po raz pierwszy - czytamy w zapowiedzi projektu "Lublin. Opowieść o mieście".

To cyfrowe wersje kadrów z negatywów oraz stykówek, które od 2004 roku przekazywała do Lublina Ewa Hartwig-Fijałkowska, córka Edwarda Hartwiga. Wśród nich znajdziemy słynne kadry schodów prowadzących z placu Rybnego do ulicy Kowalskiej, dziś noszących miano Zaułka Hartwigów, ale też zdjęcia dokumentujące to, jak Lublin zmieniał się od czasów przedwojennych.

Wartość dokumentu epoki mają kadry pokazujące remont staromiejskich kamienic w 1954 roku, w czasie, gdy Lublin przygotowywał się do centralnych obchodów X-lecia PRL. To czas budowy placu Zebrań Ludowych, ale też odtwarzania attyk na kamienicach stojących przy Rynku.

Lublin Edwarda Hartwiga to miasto trochę melancholijne. Artysta był mistrzem w umiejętnym operowaniu światłem, dlatego jego zdjęcia mają wyjątkowy, nieuchwytny nastrój. Na naszej stronie teatrnn.pl/opowiescipokazujemy niewielki wybór fotografii, jakie możemy obejrzeć na stronie teatrnn.pl/opowiesci.

Zdjęcia na stronie Teatru NN zostały uporządkowane chronologicznie, znajdziemy więc galerie "Lublin przed 1939 rokiem" oraz "Lublin od 1939 roku do 1954 roku". Fotografie można też oglądać według klucza topograficznego, czyli zabytków i ważnych miejsc w mieście, jak Brama Krakowska, plac Litewski, czy kolejne ulice m.in. na Starym Mieście, gdzie fotograf chętnie wracał.

W spuściźnie Edwarda Hartwiga odbija się historia Lublina. - W posiadanym zasobie znajduje się 206 zdjęć przedwojennych, 134 zdjęć wykonanych w latach 50. (nie później niż do 1954 roku), 957 zdjęć wykonanych w 1954 roku oraz 1679 zdjęć powstałych w latach 70. i 80. XX wieku - czytamy we wstępie do prezentacji tej kolekcji fotograficznej.

- Ostatnia grupa fotografii Edwarda Hartwiga to zdjęcia z lat 70. i 80. XX wieku. Oprócz ujęć Starego Miasta i Śródmieścia pojawiają się nowe miejsca z topografii Lublina: cmentarze na ulicy Lipowej i Unickiej, park Ludowy, budynki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, miasteczko akademickie, zabudowania Politechniki Lubelskiej, Zalew Zemborzycki, Zjednoczenie Osiedli Robotniczych (ZOR) Zachód, a także nowe dzielnice: LSM, Kalinowszczyzna. Fotograf uwiecznił na zdjęciach plac Zamkowy, tzw. park na Błoniach, a także dworzec PKS - pisze Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Niektóre z fotografii znamy z wydań kolejnych albumów fotograficznych Edwarda Hartwiga, inne były już publikowane m.in. na stronie Teatru NN, ale znajdziemy wśród nich także kadry nieudostępniane wcześniej.

- Ośrodek liczy, że taka forma prezentacji przyczyni się do kolejnej fali zainteresowania zdjęciami genialnego fotografa, ale też do korzystania z nich w nowych kontekstach - jak choćby w połączeniu z relacjami świadków historii. Udostępnione online zdjęcia i relacje są ważnym elementem tożsamości mieszkańców Lublina - czytamy w zapowiedzi nowego portalu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski