Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażak zjechał na linie 22 metry, na dno studni z XVIII wieku. Zobacz niezwykłe WIDEO

Małgorzata Szlachetka
Piątek, 11 maja. Wyjątkowa akcja straży pożarnej. Młodszy ogniomistrz Paweł Bryk zjechał na linie 22 metry w dół, żeby pobrać z dna studni próbki dla archeologów.
Piątek, 11 maja. Wyjątkowa akcja straży pożarnej. Młodszy ogniomistrz Paweł Bryk zjechał na linie 22 metry w dół, żeby pobrać z dna studni próbki dla archeologów. Ewa Pajuro
Wyjątkowa akcja miała miejsce w ostatni piątek. Młodszy ogniomistrz Paweł Bryk ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Komendy Miejskiej PSP w Lublinie zjechał na linie 22 metry, aż do dna odkrytej niedawno studni z XVIII wieku. Prezentujemy zmontowany zapis wideo, które nagrała kamera, jaką strażak miał ze sobą.

Wideo udostępniło Towarzystwo Historyczne Czarcia Łapa

Na trwającym ponad 5 minut wideo widać zapis najważniejszych momentów piątkowej akcji. Dokładnie możemy przyjrzeć się wnętrzu studni odkrytej w ostatnim czasie przy Bramie Krakowskiej. Docenić kunszt inżynierów sprzed wieków.

Gdy strażak jechał na linie kolejne metry, był w stałym kontakcie z trzema kolegami, którzy zostali na górze.

Już na dole młodszy ogniomistrz Paweł Bryk za pomocą młota wbił w dno plastikową rurę, aby pobrać próbki ziemi dla archeologów. Potwierdziło się, że studnia jest obecnie sucha.

Sygnał, który słychać w trakcie nagrania jest wydawany przez wykrywacz metali. To dowód na to, że można się tam spodziewać jeszcze interesujących zabytków z historii Lublina.

Wiemy, że podobne akcje badania studni mają się powtarzać. Strażacy będą mogli pobierać kolejne próbki. Być może na dół dostanie się na linie w najbliższym czasie również specjalista, który będzie potrafił interpretować sygnały z wykrywacza metali.

Przypomnijmy, że studnia datowana na XVIII wiek została odkryta w czasie prac towarzyszących obecnemu remontowi deptaka. Już wiadomo, że ratusz planuje jej uwidocznienie - rekonstrukcja jej górnej części będzie możliwa dzięki temu, że studnia z kołowrotem została uwieczniona na dwóch zdjęciach Lublina z 1878 roku.

Podziemna część studni po remoncie, tak jak było do tej pory, pozostanie pod powierzchnią jezdni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski