Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr NN: W tym roku Zjazd Lublinerów i 75. rocznica akcji Reinhardt

Małgorzata Szlachetka
Całkowicie zmieni się wewnętrzne podwórko Domu Słów, znajdującego się pod adresem Żmigród 1/ Królewska 17. Rosnące w tym miejscu drzewa mają być wycięte, żeby pod ziemią została wykonana nowa sala wystawiennicza o powierzchni 400 mkw. na zabytkowe maszyny drukarskie.
Całkowicie zmieni się wewnętrzne podwórko Domu Słów, znajdującego się pod adresem Żmigród 1/ Królewska 17. Rosnące w tym miejscu drzewa mają być wycięte, żeby pod ziemią została wykonana nowa sala wystawiennicza o powierzchni 400 mkw. na zabytkowe maszyny drukarskie. Anna Kurkiewicz
Teatr NN podzielił się swoimi planami na nowy rok. Jedno jest pewne: będzie się działo. Modernizacja Domu Słów na Żmigrodzie, Zjazd Lublinerów ze świata i 75. rocznica akcji Reinhardt.

- W przypadku modernizacji Domu Słów mamy pozwolenie na budowę. W tym roku złożymy wniosek o środki unijne. Po ich zdobyciu, od razu wchodzimy w fazę realizacji - zapowiada Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Całkowicie zmieni się wewnętrzne podwórko Domu Słów, znajdującego się pod adresem Żmigród 1/ Królewska 17. Rosnące w tym miejscu drzewa mają być wycięte, żeby pod ziemią została wykonana nowa sala wystawiennicza o powierzchni 400 mkw. na zabytkowe maszyny drukarskie.

- Decyzja o wycince jest dramatyczna i niekomfortowa, ale nie ma możliwości umieszczenia maszyn drukarskich w innym miejscu - przekonywał w poniedziałek dyrektor Pietrasiewicz. W ubiegłym roku Dom Słów przejął np. wyposażenie zlikwidowanej Oficyny Graficznej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - Cały czas trafiają do nas kolejne, stare maszyny drukarskie. Pan, który się na to zdecydował, płakał oddając maszynę, która utrzymywała jego rodzinę przez 50 lat. Gdybyśmy jej nie wzięli, poszłaby na złom - podkreśla szef Teatru NN.

Naprzeciw Domu Słów, tam gdzie teraz są komórki lokatorskie, powstanie całkowicie nowy budynek formą nawiązujący do tego, co było tu wcześniej. - Chcemy, żeby to był początek rewolucyjnych zmian na ciągle nieodkrytym Żmigrodzie. Pokażemy, że jest to miejsce atrakcyjne dla turystów - zapowiada Pietrasiewicz.

75. rocznica akcji Reinhardt

16 marca 2017 r. w przestrzeni miasta zostanie odsłonięty szlak „Lublin. Pamięć Zagłady” - dokładnie w 75. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta na Podzamczu. To był jednocześnie początek niemieckiej akcji Reinhardt, której celem było wymordowanie wszystkich Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Główny sztab akcji był w Lublinie.

- Lublin będzie miejscem ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy akcji Reinhardt. Chcemy stworzyć taką wielką opowieść o zagładzie Żydów w Lublinie, ale też w Polsce - mówi dyrektor Teatru NN. - Towarzyszyć temu będzie portal, w którym chcemy dzień po dniu opowiedzieć, jak w ciągu 20 miesięcy akcji Reinhardt ginęła społeczność Żydów - dodaje.

Wydarzeniem roku będzie lipcowy Zjazd Lublinerów, na który przyjedzie nawet około 100 gości ze świata, w tym żyjący jeszcze ocaleni z Zagłady i ich rodziny. Finałem będzie wspólny szabas na Zamku Lubelskim.

Ciekawie zapowiadają się plany wydawnicze Ośrodka na ten rok. Wyjdą m.in. przewodniki po Żmigrodzie oraz trasie śladem „Poematu o mieście Lublinie", tom „Imaginarium. Tajemniczy Lublin”, czy przewodnik po mieście żydowskim.

2016 rok w liczbach

Poniedziałkowe spotkanie w Teatrze NN było także okazją do podsumowania tego, co w tej instytucji działo się w 2016 roku. W tym czasie strona teatrnn.pl wraz ze swoimi wszystkimi podstronami miała 2 mln odsłon.

Stałą wystawę w Ośrodku przy ulicy Grodzkiej 21 odwiedziło w tym czasie 3989 osób, w tym ponad 47 proc. obcokrajowców. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna pod Trybunałem Koronnym doczekała się 25 931 gości, o 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Dom Słów na Żmigrodzie w 2015 roku miał 11 158 odwiedzających, z czego aż 7 099 osób wzięło udział w organizowanych tam warsztatach. - To pokazuje, że jest duża potrzeba uczestniczenia w kulturze - podkreślił w poniedziałek Grzegorz Jędrek z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Opowieści i fotografie

Teatr NN zajmuje się nie tylko zbieranie relacji świadków historii, ale też archiwizuje zdjęcia i dokumenty sprzed lat, bo każdy z nich może być początkiem i inspiracją dla kolejnej opowieści. Do Teatru NN przychodzi lublinianin z ciekawą kolekcją, przechowywaną w domu - taki początek miał na przykład ubiegłoroczny projekt „Pszczelarstwo na Lubelszczyźnie. Rzeczpospolita Pszczelarska".

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN skanuje obecnie m.in. negatywy pochodzące z archiwum powojennego Kuriera Lubelskiego, którego pierwszy numer ukazał się 24 marca 1957 roku - tych skanów na razie jest 12 593.

O 3 287 skanów powiększyła się także ośrodkowa kolekcja zdjęć autorstwa Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych artystów fotografii, który Lublin na kliszy uwieczniał jeszcze przed wojną.

2017 to rok jubileuszy i podsumowań.

W tym roku mija 20 lat od kiedy w Teatrze NN działają działy Historii Mówionej oraz Ikonografii - dzięki nim ocalone zostało wiele unikatowych opowieści i archiwalnych zdjęć lublinian. Wzbogacających naszą wiedzę o historii Lublina i regionu. W 2017 roku będziemy też świętować 15 rocznicę organizowania spacerów śladami „Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza. Dziesiąte urodziny będzie też obchodził Dom Słów. Dyrektor Pietrasiewicz przypomniał też w poniedziałek, że prof. Władysław Panas, twórca pewnej mitologii Lublina, który w Teatrze NN był od początku, w tym roku skończyłby 70 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski