Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie atakuje barszcz Sosnowskiego! Dotykanie chwastu grozi poparzeniem

Gabriela Bogaczyk
Strażnicy miejscy zauważyli barszcz przy ul. Willowej
Strażnicy miejscy zauważyli barszcz przy ul. Willowej Straż Miejska w Lublinie
Straż Miejska ostrzega, że w kilku miejscach Lublina możemy natknąć się na tzw. barszcz Sosnowskiego. Na roślinę trzeba uważać.

- Pierwsze zgłoszenie dotyczące barszczu Sosnowskiego otrzymaliśmy już 21 maja. Do tej pory mieliśmy czternaście interwencji od mieszkańców Lublina w tej sprawie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej znaleźli kolejne cztery miejsca, gdzie wyrastał chwast. Głównie chodzi o okolice ul. Grodzickiego, Kąpielowej, Bursztynowej, Jutrzenki, al. Warszawskiej i ul. Janowskiej - wylicza Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Niepokojące sygnały docierają również do Biura Miejskiego Architekta Zieleni UM. - W tym roku otrzymaliśmy ok. 40 zgłoszeń, z czego jedynie 20 z nich faktycznie dotyczyło tej niebezpiecznej rośliny - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Co nam grozi?
Obie instytucje przypominają, aby nie zbliżać się do tego chwastu, ponieważ jest bardzo niebezpieczny. Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, wywołująca podrażnienia, poparzenia skóry i reakcje alergiczne. - Przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego lub jego dotykanie grozi poparzeniem - ostrzega Gogola.

W przypadku napotkania barszczu, powinniśmy zachować ostrożność i skontaktować się ze Strażą Miejską pod nr. telefonu 986 lub Biurem Miejskiego Architekta Zieleni pod tel. 81 466 26 80.

- Strażnicy sprawdzają każde zgłoszenie od mieszkańców. Jeśli przypuszczenia się potwierdzają, natychmiast oznaczamy teren, wieszamy informacje i zgłaszamy to miejsce do usunięcia w Biurze Architekta Zieleni - dodaje Gogola.

- W przypadku zgłoszeń o występowaniu barszczu na prywatnych działkach lub posesjach udzielamy wszelkich informacji dotyczących możliwości wyniszczenia roślin i ich likwidacji - informuje Olga Mazurek-Podleśna. I doradza, jak to prawidłowo zrobić: - Usunięcie rośliny jest możliwe jedynie w odpowiednim ubraniu, w masce i rękawiczkach oraz krytym obuwiu, dopiero po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, przy niższej temperaturze powietrza.

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski