Siatkarze Bogdanki LUK z siódmym triumfem w sezonie. Lublinianie pokonali w hali Globus ekipę z Nysy. Zobacz zdjęcia

(Siatkarze Bogdanki LUK Lublin po zwycięstwie z nyszanami awansowali na szóste miejsce w tabeli PlusLigi, mając na koncie 20 pkt. (7 wygranych i 4 przegrane) Wojciech Szubartowski
Siatkarze Bogdanki LUK Lublin odnieśli siódme ligowe zwycięstwo w kampanii 2023/24. Podopieczni trenera Massimo Bottiego pokonali w poniedziałek we własnej hali PSG Stal Nysę 3:1, w meczu 11. kolejki PlusLigi. Gospodarze przegrywali już 0:1 po pierwszym secie i 16:20 w drugim, jednak potrafili odwrócić losy rywalizacji.

Przed poniedziałkowym starciem oba zespoły sąsiadowały ze sobą w tabeli. Lublinianie w poprzedniej kolejce pokonali na wyjeździe Grupę Azoty Zaksę Kędzierzyn-Koźle 3:2 i plasowali się na ósmej pozycji.

Z kolei nyszanie wygrali trzy ostatnie spotkania i dzięki temu awansowali na dziewiąte miejsce. Ekipa trenera Daniela Plińskiego chciała więc podtrzymać w Lublinie swoją zwycięską passę.

Goście co prawda rozpoczęli od prowadzenia 2:0, jednak nie cieszyli się z niego długo. Na boisku zaczął brylować bowiem Mateusz Malinowski, który skończył dwa ataki, zaserwował asa i LUK wygrywał już 4:3. Po wykorzystaniu kolejnego kontrataku, miejscowi odskoczyli na 6:4.

Zespół z Nysy szybko wyrównał, aby w kolejnej fazie seta, po asie serwisowym Jakuba Abramowicza ponownie prowadzić (11:10). W dalszej części meczu, to jednak miejscowi mieli przez dłuższy okres zaliczkę dwóch oczek.

Po emocjonującej i pełnej zwrotów akcji końcówce (20:18, 20:21, 23:22), pierwszego seta wygrała ostatecznie drużyna z województwa opolskiego. Przy stanie 23:23 asem popisał się najpierw Chorwat białoruskiego pochodzenia, Tsimafei Zhukouski, a za chwilę Niemiec Tobias Brand pomylił się z prawego skrzydła.

Znakomicie w premierowej partii spisywał się tercet skrzydłowych PSG Stali: Marokańczyk Zouheir El Graoui i Michał Gierżot, ktòrzy zanotowali 71 procent skuteczności ataku oraz Remigiusz Kapica - 67 procent.

W drugiej odsłonie obie ekipy szły "łeb w łeb" do stanu 7:7. Potem inicjatywę na boisku zaczęli przejmować przyjezdni (11:8, 15:12, 18:14). Lublinianie przegrywali już 16:20, ale ruszyli w pogoń i zniwelowali straty, głównie dzięki świetnej grze Portugalczyka Alexandre Ferreiry.

Potem było jeszcze lepiej. Team z "Koziego Grodu" popisał się skutecznym finiszem, wygrał drugiego seta 25:23 i w całym pojedynku mieliśmy remis 1:1. Warto podkreślić, że Jakub Wachnik miał w tej części gry 100-procentową skuteczność ataku (4/4).

LUK poszedł za ciosem w kolejnej partii. Po asie serwisowym Wachnika gospodarze odskoczyli na 19:16. Tego kapitału już nie zmarnowali i objęli prowadzenie 2:1 w meczu, po ataku Malinowskiego na 25:20. Dzięki temu żółto-czarni byli bliżej zdobycia kompletu punktów w tej konfrontacji.

Team trenera Massimo Bottiego dobrze zaczął czwartego seta, odskakując po kontrze Ferreiry na 7:3. Wszystko wskazywało na to, że goście już nie podniosą się. Kiedy jednak El Graoui posłał asa serwisowego pozostało im do odrobienia tylko dwa ,oczka, a po zablokowaniu Ferreiry – punkt. Siatkarze Stali nie potrafili jednak doprowadzić do remisu.

W najważniejszym momencie uaktywnił się bowiem blok u gospodarzy, którzy wygrali pewnie czwartą partię 25:20 i cały mecz 3:1. Statuetkę MVP otrzymał portugalski przyjmujący lublinian, Alexandre Ferreira.

Po zwycięstwie z nyszanami lublinianie awansowali na szóste miejsce w tabeli PlusLigi, mając na koncie 20 pkt. (7 wygranych i 4 przegrane).

LUK Bogdanka Lublin – PSG Stal Nysa 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:20)

LUK: Nowakowski 4, Komenda 1, Kania 1, Malinowski 16, Ferreira 27, Brand 2, Thales (libero) oraz Krysiak, Wachnik 12, Schulz 2, Hudzik 1. Trener: Massimo Botti

Stal: El Graoui 13, Kramczyński 3, Gierżot 17, Kapica 11, Zhukouski 6, Abramowicz 7, Dembiec (libero) oraz Muzaj 7, Jankowski 2, Kosiba, Włodarczyk, Szczurek. Trener: Daniel Pliński