Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Lublinie: Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej z poślizgiem

Małgorzata Szlachetka
Skansen w Lublinie: Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej z poślizgiem
Skansen w Lublinie: Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej z poślizgiem Małgorzata Genca
Czy skansenowi uda się dotrzymać wrześniowego terminu otwarcia Miasteczka Prowincjonalnego Europy Środkowej? Na razie Muzeum Wsi Lubelskiej musi poprawić braki wytknięte przez straż pożarną.

Miasteczko ma wyglądać tak jak w latach 30. ubiegłego wieku. Drewniane budynki z całego województwa przenoszono do skansenu w częściach i na miejscu składano. Tak było m.in. z ratuszem z Głuska, szkołą z Bobrownik i aresztem z Samoklęsk.

Inwestycja kosztowała ponad 13 mln złotych, z czego ponad 7 mln dała Unia Europejska. Rok temu skansen, jako datę uruchomienia miasteczka, podawał maj 2013 roku, ale terminu nie udało się dotrzymać. Ekspozycja nadal jest zamknięta.
- Projekt został rozliczony finansowo w terminie, czyli do 31 marca. Umowa nie określa, kiedy miasteczko ma być udostępnione zwiedzającym. Nie zapominajmy, że w tym roku mieliśmy długą zimę, dlatego prace budowlane opóźniły się - mówi Kurierowi Krystyna Figiel, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej.

Marszałek Krzysztof Hetman tydzień temu zapowiedział, że wykonaniu inwestycji w skansenie przyjrzy się specjalny, międzydepartamentowy zespół z Urzędu Marszałkowskiego, który ma tropić nieprawidłowości i przyglądać się trudnym inwestycjom. - Miasteczko w skansenie jeszcze nie ruszyło, chcę wiedzieć kto popełnił błąd, tym bardziej że inwestycja miała bezusterkowy odbiór - mówił 9 lipca marszałek Hetman.

Skansen na razie nie złożył do nadzoru budowlanego wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie, bo nie dostanie go bez pozytywnej opinii straży pożarnej w sprawie spełnienia przepisów przeciwpożarowych. W tej kwestii są zastrzeżenia.
- Wykonawca postąpił niezgodnie z projektem i wymaganiami rzeczoznawcy ppoż., dlatego nie mogliśmy wydać pozytywnej opinii - podkreśla Michał Badach, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Straż pożarna wytknęła siedem nieprawidłowości, m.in. niezgodność systemu sygnalizacji pożarowej z polską normą, czy brak awaryjnego oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach, jakie zostaną udostępnione do zwiedzania.

- Jesteśmy w trakcie wykonywania zaleceń straży pożarnej, mamy na to czas do 19 lipca. Być może problemem jest to, że projekt inwestycji przygotowywaliśmy w 2005 roku, a później zmieniły się przepisy przeciwpożarowe - przypuszcza dyrektor Figiel.
Budynki z miasteczka muszą jeszcze zostać wyposażone. - To nie będzie trwało długo, czekamy na wszystkie pozwolenia - precyzuje Krystyna Figiel.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski