MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny w województwie lubelskim: Sprawdź wyniki

EP
Starszy, za to lepiej wykształcony i żyjący wygodniej. To statystyczny mieszkaniec woj. lubelskiego w świetle wyników ubiegłorocznego spisu powszechnego. Czego jeszcze dowiadujemy się z tego gigantycznego badania? Po pierwsze jest nas mniej. Z danych opracowanych przez Urząd Statystyczny w Lublinie wynika, że od ostatniego spisu powszechnego, który miał miejsce w 2002 r., liczba mieszkańców województwa zmniejszyła się o 23,4 tys. (1,1 proc.). Wyludniają się wszystkie powiaty z wyjątkiem: lubelskiego, świdnickiego, łęczyńskiego i łukowskiego.

Po drugie, maleje liczba dzieci i młodzieży, rośnie natomiast rzesza starszych ludzi. - Statystyczny mieszkaniec naszego regionu miał w ubiegłym roku 38 lat - czytamy w raporcie. Dla porównania w 2002 r. przeciętny Kowalski świętował 35 urodziny.

Przez dziewięć lat poprawiliśmy natomiast poziom wykształcenia. W 2002 r. osoby po studiach stanowiły niewiele ponad 9 proc. ludności województwa. Obecnie dyplom uczelni ma już niemal, co szósty z nas (16,1 proc.). Czy to dobrze? Eksperci mają mieszane uczucia. - Społecznie to pozytywne zjawisko - uważa Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny. Zaraz jednak dodaje: - Niestety, studia rzadko dają wiedzę i umiejętności poszukiwane przez pracodawców. To z kolei rodzi napięcia społeczne, bo absolwenci uczelni oczekują ciekawej i atrakcyjnej pracy, a nie mogą jej znaleźć.
Zdaniem prof. Włodzimierza Sitko z Politechniki Lubelskiej trend się nie odwróci. - Podobny odsetek ludzi zdobywa wyższe wykształcenie w czołowych krajach świata - komentuje.

Wśród danych spisowych znajdziemy też informacje o naszych mieszkaniach i domach. Okazuje się, że przez dziewięć lat powiększyły się statystycznie o 1,6 mkw (do 73, 7 mkw). Najbardziej komfortowo mieszka się w powiatach: janowskim, lubelskim i zamojskim. Dużo skromniej w Lublinie, Chełmie i Zamościu (tu przeważają mieszkania w blokach). - Oczywiście, wielu klientów chciałoby mieć czteropokojowe mieszkanie o dużym metrażu. Niestety stać na nie tylko nielicznych - komentuje Wojciech Dzioba, prezes lubelskiej firmy deweloperskiej TBV. W Lublinie najlepiej sprzedają się popularne M2 i M3.

Narodowy Spis Powszechny prowadzony był od kwietnia do czerwca ubiegłego roku. W województwie lubelskim pracowało przy nim około tysiąca rachmistrzów. Każdy z nas mógł też spisać się samodzielnie przez Internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski